Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjną dotyczącą nowych rozwiązań dla uczniów z Ukrainy w polskim systemie edukacji. Od 1 września 2024 roku obowiązywać będą m.in. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki - tak samo, jak dla polskich uczniów. Zmienią się również zasady nauczania online, czy przyznawania świadczeń rodzinnych.
Od 1 września 2024 r. dzieci uchodźcze z Ukrainy przebywające na terenie Polski zostaną objęte:
obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego,
obowiązkiem szkolnym,
obowiązkiem nauki (szkoły ponadpodstawowe)
w polskim systemie oświaty.
Naukę online będą mogli realizować wyłącznie uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczą się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty. Ci nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Będą mogli dokończyć edukację w formule online.
Uczniowie w polskiej klasie 8. nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.
Uczniowie z Ukrainy nadal będą mogli korzystać z dodatkowej nauki języka polskiego przez minimum 4 godziny w tygodniu. Okres dodatkowej bezpłatnej nauki zostanie wydłużony do 36 miesięcy. Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego.
Przewidywane jest wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły. Nauczyciele będą mogli korzystać z dodatkowych szkoleń oraz wsparcia psychologicznego i pedagogicznego.
Wypłata świadczenia 800+ oraz Dobry Start uzależniona będzie od realizacji obowiązku edukacji w polskiej szkole.
Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki (szkoły ponadpodstawowe) wejdzie w życie 1 września 2024 r. Prosimy, by rodzice nie zwlekali z posłaniem swoich dzieci do szkoły. Wypłata wyżej wymienionych świadczeń będzie możliwa przy spełnieniu warunku uczestnictwa w polskim systemie edukacji.