Od pięciu lat Centrum Nauki Kopernik prowadzi warsztaty dla nauczycieli, edukatorów oraz pasjonatów i popularyzatorów nauki, pod nazwą „Szkoła Prototypowania”. Zajęcia są nieodpłatne, odbywają się dwa razy w roku i trwają aż pięć dni. Ich celem jest umożliwienie nauczycielom tworzenia własnych pomocy dydaktycznych. Nabór uczestników najbliższej Szkoły Prototypowania trwa do 30 czerwca. Zgłoś się!
Czym jest Szkoła Prototypowania i czy warto wziąć w niej udział? Najkrócej mówiąc, to czas intensywnej pracy twórczej! Realizowane w ramach programu „Nauka dla Ciebie” warsztaty odbywają się w nowoczesnych przestrzeniach badawczo-rozwojowych Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W trakcie kilkudniowych zajęć uczestnikom towarzyszą specjaliści Centrum Nauki Kopernik (m.in. twórcy eksponatów i wystaw), do ich dyspozycji pozostaje również nowoczesne wyposażenie Pracowni. Osoby biorące udział w warsztatach przechodzą przez wszystkie etapy procesu szybkiego prototypowania, którego efektem są samodzielnie zaprojektowane i skonstruowane prototypy autorskich pomocy naukowych. Adepci Szkoły tną, składają i łączą elementy, wymieniają się doświadczeniami, opiniami i pomysłami – i tak powstają zestawy do samodzielnego eksperymentowania, urządzenia pomiarowe czy modele, ułatwiające uczniom odkrywanie i rozumienie zjawisk, procesów oraz praw przyrody. Po zbudowaniu prototypu każdy z uczestników testuje swoje rozwiązanie wśród odwiedzających na Wystawach Centrum Nauki Kopernik.
Szczególną cechą powstałych podczas warsztatów pomocy jest to, że pozwalają wykorzystać potencjał eksperymentowania. Dzięki nim uczniowie mogą się zapoznać z metodą badawczą. Eksperymentowanie z ich użyciem umożliwia młodym ludziom badanie i obserwowanie konkretnych zjawisk czy procesów w czasie rzeczywistym, a więc poznawanie ich poprzez aktywne doświadczanie, a nie biernie – z podręcznika. Jak to się dzieje, że wszystkie pomoce naukowe stworzone podczas Szkoły Prototypowania są zarówno atrakcyjne dla uczniów, jak i niezwykle wartościowe pod względem edukacyjnym? To proste! Przed rozpoczęciem pracy stricte twórczej uczestnicy wspólnie z prowadzącymi zastanawiają się, z jakich narzędzi edukacyjnych warto korzystać w szkole, jak spójnie omawiać jeden temat na lekcjach różnych przedmiotów, jak zwiększyć estetyczną stronę szkolnych doświadczeń. Dopiero później zaczynają projektować swoją pomoc – od prostego „odpalacza zajęć” (służącego do pobudzenia kreatywności i ciekawości uczniów) przez szkolne eksponaty po zestawy eksperymentalne zdolne skutecznie zwiększyć poziom zaangażowania i zrozumienia tematu wśród uczniów.
Uczestnicy warsztatów już od pierwszej edycji doceniają wartość wspólnego procesu odkrywania tego, co decyduje o sile tworzonych pomocy. Jak powiedział jeden z nauczycieli: „Uczniowie muszą sami zadać pytanie i coś zrozumieć. Stawiam jedno pytanie, pokazuję jedną rzecz, daję jedną zmienną – i niech odkryją zjawisko samodzielnie!”. Ponadto Szkoła Prototypowania to doskonała okazja, aby zdobyć nowe, przydatne umiejętności, wymienić się doświadczeniami edukacyjnymi z innymi nauczycielami i edukatorami, a także nawiązać inspirujące kontakty na przyszłość.
Centrum Nauki Kopernik wspiera nauczycieli poszukujących nowych rozwiązań w edukacji. Wspólna praca uczestników warsztatów i pracowników Kopernika potrafi inspirować do budowania nie tylko pomocy szkolnych, ale także eksponatów. Nauczyciele stają się współtwórcami Kopernikowych wystaw. Uczestnicy Szkoły Prototypowania często dołączają do społeczności Klubów Młodego Odkrywcy i programu edukacji kosmicznej ESERO.
„Szkoła Prototypowania” to część programu „Nauka dla Ciebie”, którego celem jest propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi. Program „Nauka dla Ciebie” to różnorodne aktywności stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach, edukatorach, rodzicach.
Chęć udziału w najbliższej Szkole Prototypowania można zgłosić do 30 czerwca za pośrednictwem formularza online na stronie Centrum Nauki Kopernik.
Szkoła Prototypowania jest realizowana i finansowana w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Artykuł partnera