Materiały do wykorzystania podczas lekcji wychowawczych w klasach 0–III szkoły podstawowej oraz akcji szkolnej dla młodszych dzieci. Proponowane warsztaty zaplanowano na 2 lub 3 godziny lekcyjne, warto jednak kontynuować ten temat lub co jakiś czas do niego powracać, aby utrwalić nowe umiejętności i postawy.
Wszystkie dzieci przechodzą okresy intensywnego rozwoju psycho-fizycznego. Zmiany fizyczne postrzegane są jako zjawisko oczywiste i pożądane, ale zmiany w psychice i emocjach to dla dorosłych nie lada wyzwanie. Dzieci zamieniają się bowiem w małych buntowników. Co warto wtedy robić, a czego robić nie należy?
Nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który zauważy, że uczeń dopuszcza się fizycznej lub psychicznej agresji wobec innego ucznia, informuje o tym fakcie wychowawcę klasy, a także pedagoga szkolnego. Poznaj całą procedurę postępowania w tej sytuacji.
Przeczytaj również:
Poznaj działania zapobiegające pojawieniu się przemocy rówieśniczej oraz strategie przeciwdziałania temu zjawisku. Wykorzystaj w praktyce przedstawione propozycje oddziaływań.
Wzór ankiety dla uczniów dotyczącej agresji nauczycielskiej. Wzór stanowi załącznik do scenariusza Agresja ze strony nauczyciela - warsztaty pomagające konstruktywnie radzić sobie z problemem.
Zdecyduj, czy opisane zachowania lub słowa nauczyciela są przejawem agresji z jego strony. Dokument stanowi załącznik do scenariusza Agresja ze strony nauczyciela - warsztaty pomagające konstruktywnie radzić sobie z problemem. Można go wykorzystać podczas zajęć lub indywidualnej rozmowy z uczniem.
Scenariusz warsztatu dla uczniów różnych typów szkół przybiżający problem agresywnych postaw nauczycieli. Zajęcia uczą, jak identyfikować takie postawy oraz jak postępować w rzeczywistych sytuacjach.
Przemoc rówieśnicza w szkole to zjawisko złożone, które wymaga uwagi i zrozumienia. Podczas gdy agresja jest jednorazowym aktem, przemoc to proces, który może przybierać różne formy i intensywność. W artykule omówiono, czym jest przemoc, uwzględniając kryterium wieku, płci oraz sprawności, a także opisano sytuacje osób zaangażowanych w przemoc – zarówno ofiar, sprawców, jak i świadków. Zawarte w nim informacje pomagają nauczycielom specjalistom oraz wychowawcom lepiej dostrzegać i dogłębniej analizować przypadki przemocy rówieśniczej w szkole, z którymi mają do czynienia w swojej codziennej pracy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wielu z nas może z własnego uczniowskiego doświadczenia przytoczyć przykłady przemocy rówieśniczej. Może byliśmy jej ofiarami, a może i nam zdarzało się nękać kolegów… Zatem skąd się to zjawisko bierze i dlaczego jest dość powszechne? Artykuł może być pomocny nauczycielowi w odróżnianiu zachowań agresywnych od przypadków przemocy rówieśniczej, pomoże zastanowić się głębiej nad zagadnieniem, po to, aby je zdefiniować, scharakteryzować oraz poszukać skutecznych form radzenia sobie z takimi zjawiskami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Częstą przyczyną zachowań agresywnych uczniów wobec siebie jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i rozwiązywaniem konfliktów. Powody takiego stanu rzeczy tkwią niejednokrotnie w rodzinach (kłótnie, przemoc, nadmierna dyscyplina, brak zainteresowania itd.), a także w nieformalnych grupach rówieśniczych. Warto wykorzystać scenariusz podczas zajęć z uczniami na temat agresji.
Trening kontroli złości wpisuje się w strukturę programu Treningu Zastępowania Agresji. Poznaj szczegóły.
Radzenie sobie z agresją wśród dzieci jest wyzwaniem dla nauczycieli, niezależnie od wieku dziecka. W przedszkolu zachowania agresywne mogą manifestować się w różny sposób. Nie wynikają jednak ze złej woli dziecka, lecz są reakcją na określone przeżycia i doświadczenia. Dowiedz się, skąd bierze się agresja fizyczna dziecka, jak pomóc dziecku oraz w jaki sposób wspierać rodziców.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co robić, gdy dziecko w przedszkolu jest agresywne, przeczytaj artykuł
Trening Zastępowania Agresji – zgodnie z ideą programu – uznać należy za formę zajęć socjoterapeutycznych, ponieważ celem pracy i głównym czynnikiem zmian niekorzystnych wzorców zachowania są doświadczenia korekcyjne oraz nabywanie nowych umiejętności w toku zajęć grupowych o strukturalizowanym charakterze.
Dużo się dziś mówi o trudniejszych dzieciach: wydają się nie mieć umiejętności i motywacji, żeby odnieść sukces w szkole, życiu. Dyskutować można długo, ale najważniejsze jest to, że dzieci muszą być nauczone tych umiejętności. Opisany poniżej Trening Zastępowania Agresji ART jest nie tylko dla ludzi z problemem agresji, jest to program nauki podstawowych umiejętności społecznych.
Wiedza na temat mechanizmów przemocy, znajomość skutecznych programów profilaktycznych oraz umiejętne z nich korzystanie, systematyczność i spójność działań mogą pomóc szkole poradzić sobie z problemem. Niniejszy artykuł pokazuje działania jednej ze szkół, której działania w tej materii okazały się skuteczne.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.