Do Karty Nauczyciela zostanie wprowadzony przepis, który ogranicza okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy. Czy oznacza to koniec wieloletniego pozostawania w zatrudnieniu na czas określony uzasadnianego potrzebą wynikającą z organizacji nauczania? Czy ustawodawca przewidział wyjątki od stosowania limitu? A co z umowami zawartymi z doradcami metodycznymi?
Karta Nauczyciela wyczerpująco reguluje zasady zatrudniania nauczycieli w placówkach publicznych i w związku z tym nauczycieli tych nie obejmuje limit umów o pracę na czas określony, ustalony w Kodeksie pracy. Nauczyciela można zatrudniać na podstawie umowy terminowej tak długo, jak istnieje konieczność zastępowania nieobecnego nauczyciela w pracy lub konieczność wynikająca z organizacji nauczana. Zdarza się, że nauczyciele przez wiele lat nie mogą z tego powodu uzyskać umowy bezterminowej i muszą kwestionować przyczyny leżące u podstaw ich zatrudniania na czas określony przed Sądem pracy.
Ograniczenie okresu, przez który można zatrudniać nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy będzie narzędziem eliminującym nadużywanie umów o pracę na czas określony zawieranych w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania.
Ponadto zmiana ma służyć zrównaniu sytuacji nauczycieli z sytuacją pracowników niepedagogicznych, wobec których ma zastosowanie limit 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony (art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917, ze zm.). P
Do Karty Nauczyciela zostanie przepis ograniczający okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy. Limit ma obejmować zarówno czas trwania jednej umowy, jak i łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawartych między tymi samymi stronami, jeżeli umowy były zawierane na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczy 3 miesięcy.
Nie przewiduje się natomiast limitu co do liczby zawieranych umów o pracę. Wynika to z tego, że umowy terminowe zawiera się na okres odpowiedni do zaistniałej potrzeby i mogą być to bardzo krótkie okresy zatrudnienia. Wyczerpanie limitu umów pozbawiłoby możliwości zatrudnienia nauczyciela na kolejną umowę o pracę na czas określony pomimo, iż taka potrzeba rzeczywiście istnieje, a łączny okres zatrudnienia nauczyciela na podstawie tych umów nie jest długi.
Limit 36 miesięcy nie będzie obowiązywał:
Do okresu 36 miesięcy wliczane mają być okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych począwszy od dnia 1 września 2019 r.
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony przekroczy 36 miesięcy, to z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształci się:
Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy będzie potwierdzał na piśmie dyrektor szkoły
Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewiduje także nową regulację dotyczącą zatrudniania nauczyciela realizującego zadania doradcy metodycznego w placówce doskonalenia nauczycieli. W tym przypadku stosunek pracy ma być nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący okres, na który powierzone zostały zadania doradcy metodycznego.