Objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju oznacza, że realizuje ono zajęcia na podstawie indywidualnego programu WWR. Celem tych zajęć jest pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka. W tym procesie ważne jest bieżące ocenianie i analizowanie postępów dziecka. Sprawdź czy specjalista musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy pozwalającej rozpoznanie potrzeb podopiecznego.
Od 18 maja 2020 r. można organizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawcze i rewalidacyjne niezbędne niezbędne prawidłowego rozwoju dziecka. Udział dziecka w tych zajęciach wymaga zgody rodziców. Pobierz wzór oświadczenia rodziców.
W zakres obowiązków psychologa zatrudnionego w szkole specjalnej wpisuje się m.in. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów. Sprawdź czy w takiej szkole rodzice również muszą wyrażać zgodę na badania z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych.
Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce jest dobrowolne i nieodpłatne. Dobrowolność oznacza, że rodzice ucznia powinni wyrazić zgodę na objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Pojawia się pytanie – czy wystarczy zgoda jednego z nich, czy może obydwoje powinni wyrazić ją oboje?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Często nauczyciele zastanawiają się, czy w pisemnym zawiadomieniu do rodziców o formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej ustalonych dla ucznia oraz pisemnym zawiadomieniu o spotkaniu zespołu dla ucznia z orzeczeniem wymagany jest podpis obojga rodziców potwierdzających zapoznanie się z informacją, czy też wystarczy podpis jednego z nich. Podpowiadamy na podstawie aktualnych przepisów.
Czy rodzic dziecka, które posiada orzeczenie poradni, może nie wyrazić zgody na udział dziecka w zajęciach rewalidacyjnych? Sprawdź, co szkoła może zrobić w takiej sytuacji.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.