Wymóg podpisu obojga rodziców przy składaniu wniosku o objęcie dziecka zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju (WWR) może prowadzić do nieuzasadnionej odmowy udzielenia dziecku pomocy. W świetle przepisów prawa i zasady troski o dobro dziecka, trzeba elastycznie podchodzić do takich sytuacji, szczególnie w przypadku braku kontaktu z jednym z rodziców.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Podstawową zasadą działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli powinna być troska o zdrowie uczniów. Nie mogą oni jednak podejmować decyzji w sprawach związanych ze zdrowiem uczniów bez udziału ich rodziców. Jednak wyjątkową sytuacją, kiedy szkoła musi podjąć odpowiednie działania, nie czekając na zgodę rodziców, jest podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia ucznia.
Gdy jedno z rodziców zgłasza potrzebę konsultacji z psychologiem dla dziecka, a drugie stawia temu zdecydowany opór, szkoła staje przed poważnym dylematem. Czy ma prawo interweniować dla dobra ucznia, czy też musi podporządkować się sprzecznym decyzjom rodziców? W sytuacjach, gdy oboje rodzice mają pełnię władzy rodzicielskiej, sprawa staje się jeszcze bardziej złożona. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki może podjąć szkoła, jakie przepisy regulują tę kwestię i gdzie przebiega granica między autonomią rodzica a obowiązkiem ochrony dziecka przez szkołę. Sprawdź, z czym może wiązać się brak zgody przedstawicieli ustawowych na objęcie dziecka pomocą.
W zakres obowiązków psychologa zatrudnionego w szkole specjalnej wpisuje się m.in. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów. Sprawdź czy w takiej szkole rodzice również muszą wyrażać zgodę na badania z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania psychologiczne można przeprowadzać w szkole specjalnej w celu zdiagnozowania dziecka i ucznia.
Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko samodzielnie wracało ze szkoły do domu powinni złożyć oświadczenie. Pobierz wzór zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły do domu.
Po dostarczeniu do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego należy przeprowadzić WOPFU i opracować IPET. Program powinien być opracowany tak, aby uwzględniał zalecenia z poradni. Jeżeli zespół stwierdzi taką potrzebę, można zaplanować także inne zajęcia. Zdarza się jednak, że rodzice nie chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w niektórych lub wszystkich zajęciach. Sprawdź, czy rodzice muszą zgodzić się na udział dziecka w zajęciach wskazanych w orzeczeniu.
Objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju oznacza, że realizuje ono zajęcia na podstawie indywidualnego programu WWRD. Celem zajęć jest pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka. W tym procesie ważne jest bieżące ocenianie i analizowanie postępów dziecka. Sprawdź, czy specjalista musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy dziecka, wobec którego stosowana jest terapia WWRD.
Przeczytaj również:
Od 18 maja 2020 r. można organizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, rewalidacyjno-wychowawcze i rewalidacyjne niezbędne niezbędne prawidłowego rozwoju dziecka. Udział dziecka w tych zajęciach wymaga zgody rodziców. Pobierz wzór oświadczenia rodziców.
Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce jest dobrowolne i nieodpłatne. Dobrowolność oznacza, że rodzice ucznia powinni wyrazić zgodę na objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Pojawia się pytanie – czy wystarczy zgoda jednego z nich, czy może obydwoje powinni wyrazić ją oboje?
Często nauczyciele zastanawiają się, czy w pisemnym zawiadomieniu do rodziców o formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej ustalonych dla ucznia oraz pisemnym zawiadomieniu o spotkaniu zespołu dla ucznia z orzeczeniem wymagany jest podpis obojga rodziców potwierdzających zapoznanie się z informacją, czy też wystarczy podpis jednego z nich. Podpowiadamy na podstawie aktualnych przepisów.
Czy rodzic dziecka, które posiada orzeczenie poradni, może nie wyrazić zgody na udział dziecka w zajęciach rewalidacyjnych? Sprawdź, co szkoła może zrobić w takiej sytuacji.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.