Odpowiadamy na 9 najczęściej zadawanych pytań dotyczących funkcjonowania placówek oświatowych w okresie zawieszenia działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkół spowodowanej koronawirusem.
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych pojawił się problem z przekazaniem uczniom klas maturalnych liceum i ich rodzicom informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną, część nauczycieli jeszcze takich zagrożeń nie wystawiła. Sprawdź czy w zaistniałej sytuacji nauczyciele mogą wystawić takie zagrożenia i czy szkoła może np. drogą korespondencyjną przekazać o tym informację do zainteresowanych osób?
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, Amazon we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji udostępnił wszystkim chętnym nauczycielom, edukatorom, bibliotekarzom oraz rodzicom warsztaty edukacyjne online, które przygotują ich do przeprowadzenia ze swoimi uczniami bądź dziećmi lekcji zdalnych.
Specjalnie dla Czytelników przygotowaliśmy praktyczny ebook na temat działalności placówek oświatowych w obliczu pandemii koronawirusa w Polsce.
W okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach nie powinny odbywać się żadne zajęcia dla uczniów. Sprawdź czy dotyczy to także zajęć realizowanych w ramach zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.
Zamknięcie szkół i przedszkoli oznacza, że wielu rodziców musi zapewnić opiekę dzieciom. Dotyczy to również nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Ekspert wyjaśnia, jakie są warunki skorzystania z tzw. zasiłku opiekuńczego oraz kto jest uprawniony do skorzystania z niego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 12 marca 2020 r. w szkołach i przedszkolach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca 2019 r. wszystkie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze we wszystkich szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. MEN zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.
Media obiegła informacja o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce. Rodzice zastanawiają się czy ich dzieci są bezpieczne w szkołach, a dyrektorzy – czy powinni zawieszać zajęcia i zamknąć szkołę. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji sprawdź, na co pozwala prawo oraz jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Główny Inspektor Sanitarny.
Nauczyciele zachowują co do zasady prawo do wynagrodzenia za czas zawieszenia pracy szkół i placówek oświatowych w związku z zagrożeniem koronawirusem, jednak pojawia się wiele pytań o to, czy zachowują również prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizują w związku z zawieszeniem zajęć. Poznaj odpowiedź eksperta.
Nie ma w przepisach oświatowych określonej górnej granicy temperatury, z powodu której można odwołać zajęcia. Jednak wysokie temperatury mogą być traktowane jako zdarzenie, które może zagrozić zdrowiu uczniów. Sprawdzamy, w jaki sposób można odwołać zajęcia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.