Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że istnieje możliwość skorzystania ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, który jest przeznaczony dla osób niezrzeszonych. Od 10 maja będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy.
Za okres strajku wynagrodzenie nauczycielom nie przysługuje. W związku z tym należy dokonać potrącenia wynagrodzenia za dni, w których pracownik powstrzymywał się od świadczenia pracy w związku z udziałem w strajku. Czy potrącenie powinno dotyczyć także dodatków? Sprawdzamy w przepisach.
Już od przyszłego tygodnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk nauczycieli. Nadal jednak wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, jak np. uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych przez nauczycieli pytań związanych ze strajkiem.
W związku z przystąpieniem pracowników oświaty do strajku, często pojawia się pytanie o ich wynagrodzenia, tj. nauczycieli, administracji i obsługi, za czas strajku. Czy za ten okres pracodawca może wypłacić wynagrodzenie strajkującym? Co z osobami nieuczestniczącymi w strajku, będącymi w gotowości do pracy? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
O kolejne 5% wzrosną pensje nauczycieli od 1 stycznia 2019 r. To druga transza wprowadzanych od kwietnia br. podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosną o 10,35%. Do stycznia 2020 płace nauczycieli mają wzrosnąć o 15,8%.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło stawki dla egzaminatorów, którzy będą pracować przy egzaminie ósmoklasisty. Sprawdzamy, jakie będą stawki w 2019 roku.
Projekt ustawy budżetowej na 2018 r. zakłada wzrost wynagrodzeń pracowników pedagogicznych placówek oświatowych. Od 1 maja 2018 r. kwota bazowa ma wynosić 2.890,57 zł.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.