Zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego następuje na podstawie wydanej przez lekarza opinii o braku możliwości uczestniczenia w tych zajęciach. Często zdarza się, że taka opinia jest dostarczana do szkoły w trakcie roku szkolnego. Wówczas pojawiają się wątpliwości – czy dla ucznia należy ustalić ocenę śródroczną lub roczną? Sprawdzamy przepisy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uczeń realizujący obowiązek szkolny w formie indywidualnego nauczania realizuje wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania. Czy w związku z tym dyrektor szkoły powinien zapewnić mu zajęcia z wychowania fizycznego? Sprawdź, jakie kroki podjąć, aby możliwe było zwolnienie z WF ucznia realizującego nauczanie indywidualne.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Co jakiś czas w przekazach medialnych można spotkać się z informacją o planowanych zmianach w zasadach zwalniania uczniów z ćwiczeń lub zajęć wychowania fizycznego. Już rok temu mówiono, że od 1 września 2022 r. zwolnienia będą uznawane wyłącznie wtedy, gdy wystawi je lekarz specjalista. Taka zapowiedź, jeszcze z ubiegłego roku, wywołała wiele zamieszania, ale zmiany w tym zakresie nie zostały wprowadzone. Oznacza to, że od 1 września 2023 r. dyrektor zwalnia z ćwiczeń lub zajęć WF tych uczniów, którzy dostarczą opinię wydaną przez lekarza – niekoniecznie specjalistę. Sprawdź, czy opinię może wydać lekarz POZ.
Uczeń, który nie ma stroju sportowego nie może brać udziału w ćwiczeniach na lekcji wychowania fizycznego. Z jednej strony nie jest nieobecny, z drugiej – nie uczestniczy w zajęciach. Czy w takiej sytuacji nauczyciel może wpisać mu do dziennika ocenę niedostateczną za brak stroju? W artykule wyjaśniamy, co zrobić, gdy uczeń notorycznie stawia się na lekcji bez odpowiedniego stroju.
Dziecku choremu na cukrzycę nie trzeba ograniczać wysiłku fizycznego. Sport jest zalecany wszystkim chorym z cukrzycą typu 1. Wysiłek ten musi być jednak dopasowany do możliwości, a także stylu życia chorego ucznia. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, aby dziecko z cukrzycą na zajęciach wychowania fizycznego było bezpieczne. Dowiedz się, kiedy nie należy, a kiedy z powodu choroby trzeba odmówić uczniowi aktywności fizycznej na lekcji WF.
Przeczytaj również:
Uczniowie, którzy z powodu problemów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, muszą dostarczyć do szkoły opinię lekarską. Sprawdź, kto odpowiada za zwalnianie uczniów z WF. Dowiedz się, czy przepisy określają, jakie warunki musi spełniać opinia lekarska.
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na pierwszą edycję szkolenia e-learningowego „Edukacja zdrowotna w szkole”. Kurs skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli innych przedmiotów prowadzących edukację zdrowotną.
Zwolnienia z wychowania fizycznego to praktyczna lista uczniów posiadających zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego w szkole.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć WF na basenie ponoszą: ratownicy zobowiązani do obserwowania dzieci w wodzie i niezwłocznego reagowania na każdy sygnał zagrożenia bezpieczeństwa uczniów oraz nauczyciele, pod opieką których uczniowie przebywają na pływalni.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.