Rozwiedzeni rodzice często nie mogą dojść do porozumienia w sprawach dotyczących edukacji dziecka. Jedną z najbardziej spornych kwestii jest decyzja o realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. nauczaniu domowym. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe, gdy jeden z rodziców składa wniosek, a drugi nie wyraża na to zgody?
Zgodnie z przepisami, rodzice mogą wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o wyrażenie zgody na realizowanie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Taki uczeń uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Przepisy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której o spełnianie obowiązku szkolnego lub nauki poza szkołą wystąpi uczeń pełnoletni. Sprawdź, jak należy ustosunkować się do takiego wniosku.
Rodzice ucznia mogą upoważnić inną osobę do pozyskiwania wiedzy o uczniu. Należy pamiętać, że jeżeli uczeń pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, to każde z nich może udzielać takich upoważnień. Sprawdź, jakie dokumenty powinny zostać dostarczone do szkoły, aby przekazywanie informacji np. babci było zgodne z prawem.
Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce jest dobrowolne i nieodpłatne. Dobrowolność oznacza, że rodzice ucznia powinni wyrazić zgodę na objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Pojawia się pytanie – czy wystarczy zgoda jednego z nich, czy może obydwoje powinni wyrazić ją oboje?
W związku z postępowaniem w sprawie wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju poradnia psychologiczno-pedagogiczna ma prawo pozyskania informacji dotyczących danych obojga rodziców dziecka. Jak należy postępować, jeżeli jedno z rodziców odmawia podania danych drugiego, ale przedstawia jakiegokolwiek dokumentu wskazującego na odebranie lub ograniczenie praw rodzicielskich? Co w sytuacji, gdy drugi rodzic pojawi się w poradni i złoży oświadczenie, że nie wyraża zgody na diagnozę?
Szkoła ma obowiązek zawiadomienia sądu opiekuńczego o każdej sytuacji wystąpieniem naruszeń lub nieprawidłowości po stronie rodziców w zakresie sposobu korzystania z uprawnień lub wypełniania obowiązków wypływających z przysługującej im władzy rodzicielskiej względem małoletnich dzieci. Jeżeli szkoła ma jakiekolwiek podejrzenie co do sposobu wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej – ma obowiązek zawiadomienia sądu o tym sądu i wystąpienia z wnioskiem o wgląd w sytuację rodzinną. Pobierz wzór wniosku o wgląd w sytuację rodzinną.
Osobami, które z mocy prawa sprawują opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem są jego rodzice. Posiadają oni uprawnienie do wyrażania zgody na udostępnianie danych osobowych dziecka innym osobom. Mogą zatem wskazać osobę, której szkoła może udostępniać informacje o dziecku. udzielonego upoważnienia musi być jednak ograniczony – niezależnie od woli opiekunów prawnych, niektórych informacji nie należy przekazywać w oczekiwany sposób.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.