Nie wszyscy uczniowie będą mogli odebrać świadectwa szkolne w dniu wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Szczególnie problematyczne może być to dla ósmoklasistów, którzy świadectwa będą musieli doręczyć do nowych szkół. Sprawdź czy wychowawca, dyrektor lub pracownik administracyjny mogą podjąć decyzję o wysłaniu tego dokumentu za pośrednictwem operatora pocztowego.
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez resort edukacji, trwający rok szkolny zakończy się bez uroczystości, a świadectwa szkolne w 2020 r. mogą zostać rozdane w terminie wyznaczonym przed dyrektora szkoły i nie wszyscy uczniowie odbiorą je w tym samym terminie. Ma to na celu maksymalne ograniczenie liczby uczniów i rodziców przebywających razem w jednym miejscu. Sprawdź, czy uczniowie mogą odebrać świadectwa przed 26 czerwca 2020 r., czyli przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego 2019/2020.
Już za kilka tygodni wychowawcy klas zaczną przygotowywać się do wypełniania świadectw szkolnych. Wyjaśniamy, czy na świadectwach tegorocznych ósmoklasistów powinny znaleźć się informacje o sukcesach i osiągnięciach z poprzednich lat.
Świadectwa szkolne wydaje się według wzorów określonych w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Edukacji Narodowej. W żadnym wzorze świadectwa nie uwzględniono miejsca na dokonanie adnotacji o spełnianiu obowiązku szkolnego w formie nauczania indywidualnego. Czy to oznacza, że na świadectwie nie odnotowuje się informacji o objęciu ucznia nauczaniem indywidualnym?
Nie wszyscy uczniowie klas ósmych przystępują do egzaminów ósmoklasisty w tzw. pierwszym terminie, tj. w czerwcu. Część z nich egzamin napisze dopiero w lipcu. Pojawia się wątpliwość – czy takiemu uczniowi można wydać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej w tym samym terminie, w którym otrzymają je pozostali uczniowie?
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, a ich realizacja jest dokumentowana w dzienniku. Jednocześnie jednak zajęcia te nie są oceniane i nie dokonuje się wpisu tych zajęć w arkuszu ocen oraz na świadectwie. Wobec tego – co należy wpisać na koniec roku w dzienniku w rubryce „ocena”?
Dłuższa nieobecność wychowawcy klasy w pracy komplikuje proces wypełniania i podpisywania świadectw szkolnych. Jeszcze większy problem powstaje w sytuacji, gdy wychowawca nie wróci do pracy aż do zakończenia roku szkolnego. Sprawdź, kto może w jego imieniu podpisywać świadectwa.
Weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków . W rozporządzeniu określono m.in. zasady odbioru oraz potwierdzania odbioru legitymacji i świadectw ukończenia szkoły w ewidencji szkolnej – niepełnoletni uczniowie mogą zrobić to samodzielnie.
Przepisy nie regulują wprost kwestii związanej z wpisywaniem na świadectwo ucznia kończącego szkołę osiągnięć z poprzednich lat. Z pewnością na świadectwie ukończenia szkoły powinny być wpisane osiągnięcia ucznia zakwalifikowane jako "szczególne", które zostały wpisane uczniowi na świadectwa promocyjne w poszczególnych latach szkolnych. Wydaje się, że niezbędna jest uchwała rady pedagogicznej w tej sprawie. Poznaj szczegóły.
Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych osób, które wykracza poza zwykłe więzi rodzinne czy koleżeńskie. Takim działaniem może być kwestowanie na rzecz np. WOŚP. Czy w takiej sytuacji wolontariat należy wpisać na świadectwie szkolnym? Sprawdzamy, co mówią o tym przepisy.
Przepisy nie przewidują odmiennego wzoru świadectwa ani arkusza ocen dla uczniów z autyzmem na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Różne druki na poszczególnych etapach edukacji dotyczą jedynie uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym z uwagi na różnice w podstawie programowej i odmienny sposób oceniania tej grupy uczniów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.