Wychowanie i pedagogika najczęściej skupiają się na dzieciach i młodzieży, rzadziej na rodzicach. Tymczasem życie rodziców jest często wypełnione licznymi problemami wychowawczymi, partnerskimi, finansowymi czy osobistymi, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Ponieważ są dorośli, trudniej im prosić o pomoc. Trudniej ją także znaleźć. Dla takich rodziców, którzy potrzebują rozmowy lub rady albo czują się bezsilni, dobrym rozwiązaniem są grupy wsparcia. Spotkania, które pozwalają inaczej spojrzeć na przeżywane trudności, lepiej radzić sobie z emocjami, uświadomić sobie własne potrzeby i dokonywać zmian w atmosferze akceptacji. Dowiedz się, jak przebiega tworzenie grup wsparcia dla rodziców.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dorośli często narzekają na nadmiar stresu w swoim życiu. Czy zestresowani rodzice potrafią dostrzec, że również ich dzieci są narażone na stres? Niektórym dorosłym wydaje się, że dzieciństwo to okres beztroski, czas wolny od zmartwień i obciążeń wywołujących reakcje stresowe. Czy rzeczywiście tak jest?
Wzór dokumentu do wypełnienia przez rodziców ucznia biorącego udział w działaniach wolontariatu szkolnego.
Scenariusz warsztatu dla członków rady pedagogicznej, podczas którego nauczyciele mierzą się z pytaniami: Jak radzic sobie z roszczeniowymi postawami rodziców uczniów? Czy nauczyciel zawsze ma rację? Co musi, a co może?
Gazetka informacyjna dla rodziców dzieci kl. V-VIII. Więcej informacji w szkoleniu "Moje dziecko mnie nie słucha – o budowaniu wzajemnego zaufania (kl. V–VIII)".
Gazetka informacyjna dla rodziców dzieci kl. I-IV. Więcej informacji w szkoleniu "Moje dziecko mnie nie słucha – o budowaniu wzajemnego zaufania (kl. I–IV)".
Scenariusz warsztatu dla rodziców starszych uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia pokazują rodzicom, jak wchodzić w lepsze relacje z dorastającymi dziećmi. Uczą, jak mądrze stawiać im wymagania i skutecznie komunikować się z nimi.
Scenariusz warsztatu dla rodziców młodszych uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia uczą, jak radzić sobie z odwiecznym problemem nieposłuszeństwa dzieci i jak nawiązywać z nimi relację opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu.
Scenariusz warsztatów dla rodziców dotyczący granic rodzicielskiego wpływu i wolności nastolatków.
Scenariusz warsztatów dla rodziców o rozsądnym stawianiu granic nastolatkom, o skutkach ich braku i konsekwencjach granic zbyt sztywnych i rygorystycznych.
Scenariusz warsztatu dla rodziców uczniów nastolatków. Uczestnicy poznają najważniejsze zasady wyznaczania granic dorastającym dzieciom oraz nauczą się je stawiać w konstruktywny, akceptujący dziecko sposób. W ostatniej części spotkania będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce.
Jeśli pracujesz w zespole WWRD, to z pewnością twój kontakt z rodzicami podopiecznych jest systematyczny i ciągły. Co jeszcze mógłbyś zrobić, aby optymalnie wesprzeć swoich podopiecznych?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.