Przedstawiamy propozycję przebiegu początkowych zajęć w nowym roku przedszkolnym, kiedy dzieci i nauczyciele wspólnie tworzą zasady pracy i zabawy w swojej grupie. Pomocna może okazać się prezentacja różnych zawodów, których przedstawiciele muszą przestrzegać swoistych zasad. Scenariusz realizuje wiele zadań przedszkola określonych w podstawie programowej. Jego celem nie jest powstanie zbioru zakazów i nakazów, ale kilku przyjaznych słów, do których będziemy odnosić się w codziennej pracy z dziećmi.
Wyobraźnia dziecka stanowi ważny i przydatny przekaźnik odbioru rzeczywistości. Często dzieci mierzą się z otaczającym je światem uciekając w fantazje. Będąc wychowawcą, pedagogiem czy psychologiem można wyjść temu naprzeciw i ułatwić dziecku zmaganie się z problemami wykorzystując przy tym jego zasoby. Dobrym narzędziem do takiej pracy jest bajka.
Jednym ze słów, które budzą przerażenie rodziców przedszkolaków jest autyzm. Zdarza się, że rodziny wędrują od poradni do poradni, by na wszelkie możliwe sposoby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, mimo że nie odbiega umiejętnościami od rówieśników. Innym razem autyzm zostanie dostrzeżony bardzo późno, w wieku wczesnoszkolnym, choć od dawna powinien otrzymywać pomoc. Dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na temat całościowych zaburzeń rozwoju, by obserwować dziecko i jego rozwój z dostatecznym namysłem i uwagą.
Przedstawiamy scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych, które pomogą im nauczyć się rozpoznawać, wyrażać i regulować emocje. Świat przedszkolaków pełen jest różnorodnych przeżyć. Dzieci przechodzą w tym okresie intensywny rozwój emocjonalny. Zajęcia o emocjach podzielone są na trzy części. Można je przeprowadzić w trzech kolejnych dniach, ale także co drugi lub trzeci dzień.
Dzieci przychodzą do przedszkola po raz pierwszy w różnym wieku. Niektóre zaczynają swoją edukację przedszkolną od zerówki inne już w trzecim roku życia. Niezależnie od wieku, indywidualnych różnic i sytuacji, jest to znacząca zmiana środowiska dla dziecka. Dlatego należy zadbać o adaptację dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem.
Karta dla dzieci w wieku przedszkolnym - szlaczki.
Szlaczki dla przedszkolaków.
Letnie szlaczki dla przedszkolaków.
Szlaczki na lato dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Grafomotoryka dla przedszkolaków. Zadanie polegające na rysowaniu po śladzie. Rysowanie szlaczków to jedno z najważniejszych ćwiczeń dla dzieci przygotowujących się do pisania.
Letnie ćwiczenie dla przedszkolaków, które przygotowują się do nauki pisania.
Ćwiczenie rysowania po śladzie. Doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi w trakcie nauki pisania.
Rysowanie po śladzie, czyli popularne szlaczki. Ćwiczenie przeznaczone dla dzieci, które uczą się pisać i trenują chwyt pisarski.
Pracownik placówki oświatowej może wykonać pomiar temperatury ciała dziecka tylko po uprzednim uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna tego dziecka. Pobierz wzór oświadczenia.
Grafomotoryka, ćwiczenie koncentracji uwagi i funkcji wzrokowych. Zadaniem dziecka połączenie obrazków, nie wychodząc poza linie.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.