Zaświadczenie o uzyskaniu akceptacji komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej nie wystarczy do podwyżki wynagrodzenia. Zmiana wysokości wynagrodzenia nauczyciela uzyskującego kolejny stopień awansu zawodowego następuje dopiero po przedstawieniu aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego. Sprawdź szczegół i dowiedz się, od kiedy po awansie na nauczyciela mianowanego i na nauczyciela dyplomowanego następuje przeszeregowanie płacowe.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W dniu 31 stycznia 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę budżetową na 2024 r. oraz ustawę okołobudżetową. Znana jest więc kwota bazowa – nauczyciele otrzymają podwyżki wynoszące od 30 do 33%.
Ministerstwo Edukacji i Nauki (od stycznia Ministerstwo Edukacji Narodowej) zapowiada wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Nauczyciele początkujący mają otrzymać 33% podwyżki, zaś nauczyciele mianowani i dyplomowani otrzymają podwyżki sięgające 30%.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli. Sprawdź, kiedy nauczyciele otrzymają podwyżki.
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Oznacza to podwyżki, jednak nie wysokości oczekiwanych 20 proc. Od maja wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 4,4 proc.
Poselski projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 10982 r. Karta Nauczyciela został przegłosowany przez Sejm. Oznacza to, że możliwe będzie zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4%. Pensje nauczycieli mają wzrosnąć od 1 maja 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Kwota bazowa dla nauczycieli od 1 września 2020 r. wzrośnie o 6%, co oznacza podwyższenie wynagrodzeń. W związku z tym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia płacowego.
Podwyższenie pensji zasadniczej nauczycieli będzie wpłynie na wysokość wynagrodzenia egzaminatorów, dla których stawki oblicza się w odniesieniu do wynagrodzenia nauczyciele dyplomowanego. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów.
Od 27 kwietnia br. ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli. Związane jest to m.in. z zapewnieniem uczniom warunków do ukończenia szkoły i przygotowaniem się do matur. Jednak jak podkreśla Prezes ZNP: nie jest to koniec walki o podwyżki dla nauczycieli, we wrześniu mogą się odbyć kolejne protesty.
Na spotkaniu ze związkami zawodowymi pojawiły się nowe propozycje MEN dla nauczycieli. Są to m.in. gwarantowane 300 zł dodatku za wychowawstwo i zmniejszenie biurokracji. Dodatkowo proponuje się staż na stopień kontraktowego w wymiarze 9 miesięcy oraz jednorazowy dodatek dla stażystów.
Rozporządzenie podwyższające wynagrodzenie nauczycieli od 1 stycznia 2019 r. weszło w życie. Wyrównanie płacy zasadniczej nastąpi do 2 maja 2019 r.
Jak informuje MEN – nauczyciele otrzymają jeszcze w tym roku dwie podwyżki. W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy MEN z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. To już kolejne spotkanie, podczas którego omawiane były kwestie wynagradzania nauczycieli.
O kolejne 5% wzrosną pensje nauczycieli od 1 stycznia 2019 r. To druga transza wprowadzanych od kwietnia br. podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosną o 10,35%. Do stycznia 2020 płace nauczycieli mają wzrosnąć o 15,8%.
Jedną z głównych zmian uwzględnionych w kwocie subwencji na 2019 r. będzie podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5% od 1 stycznia 2019 r. – tak wynika z podpisanego rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.