Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia 2024 roku. Jest to okres wolny od zajęć dydaktycznych dla uczniów, ale nie czas wolny od pracy dla nauczycieli. Jedynie pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia są dniami wolnymi od pracy. Czy to oznacza to, że w pozostałe dni uczniowie mogą przyjść do szkoły? Sprawdź, czy dyrektor musi zapewnić opiekę nad uczniami w czasie przerwy świątecznej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
W części województw rozpoczęły się ferie zimowe. Do dyrektorów wielu szkół podstawowych zostało skierowane pytanie, jaką ofertę wypoczynku dla uczniów przygotowano na okres ferii zimowych w 2023 r. Pytanie to pociąga za sobą szereg wątpliwości, ponieważ nie ma przepisów, które wskazywałyby na obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami w czasie ferii. Dowiedz się, szkoła powinna diagnozować potrzeby uczniów i rodziców w tym zakresie oraz czy musi być organizatorem wypoczynku da dzieci.
Obecność studenta – praktykanta dla wielu nauczycieli stanowi pewne ułatwienie w codziennej pracy. Praktykant dowiaduje się, jak przebiega i na czym polega praca w danej jednostce systemu oświaty. Jednocześnie jednak – wspiera nauczyciela, pomaga organizować pracę i sprawować opiekę nad uczniami. Należy jednak pamiętać, że o ile zakres zadań praktykanta określa program praktyk, o tyle – nie powinien on sprawować samodzielnej opieki nad uczniami. Dowiedz się, jak ustalać obowiązki praktykanta na czas nauki zawodu.
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo, ilu opiekunów powinno sprawować opiekę nad uczniami podczas wyjazdu na zawody sportowe. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo i nie narazić się na konsekwencje, które mogłyby wynikać z niezapewnienia uczniom odpowiedniej opieki.
Czy dzieci uczęszczające do punktu przedszkolnego lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej mogą korzystać ze szkolnej świetlicy? Czy placówka ma obowiązek organizowania dla nich odrębnych zajęć opiekuńczych? W artykule przedstawiamy zasady organizacji opieki dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, w tym przepisy określające, gdzie i na jakich warunkach powinny przebywać po zakończeniu zajęć dydaktycznych.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.