Przyjęcie do szkoły ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zawsze jest wyzwaniem dla dyrektora oraz nauczycieli, odpowiedzialnych za zapewnienie mu nie tylko realizacji zaleceń zawartych w tym orzeczeniu, ale również optymalnych warunków nauki i rozwoju. Często rodzice, którzy wybrali wprawdzie najbliższą szkołę, uważają że lepsze warunki do rozwoju dziecko będzie miało w oddziale integracyjnym, w związku z czym wnioskują o jego utworzenie. Sprawdź czy dyrektor oraz organ prowadzący mają obowiązek spełnienia takich oczekiwań.
Liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego i oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym nie powinna wynosić więcej niż 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, jeżeli w rodzice dziecka doręczą orzeczenie w trakcie roku szkolnego, kiedy limity te zostały już osiągnięte.
W świetlicy powinni być zatrudnieni nauczyciele posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela świetlicy. Natomiast nauczyciel tzw. wspomagający może prowadzić zajęcia wspólnie z nauczycielem świetlicy lub uczestniczyć w tych zajęciach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.