Ustalenie oceny zachowania nigdy nie jest łatwe. Ocena zachowania ma wpływ na kształtowanie postaw uczniowskich, samodyscyplinę oraz kształtowanie umiejętności społecznych. Ponadto, przyjmuje się, że jest ona narzędziem w procesie wychowawczym i indywidualnym wsparciu ucznia, szczególnie jeśli występują problemy z dyscypliną lub trudnościami interpersonalnymi. Żeby jednak osiągnięcie tych założeń było możliwe, ocena musi być obiektywna, sprawiedliwa i oparta na jasno określonych kryteriach. Przypominamy osiem najważniejszych zasad ustalania rocznej oceny zachowania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w Ukrainie i zostali przyjęci do oddziałów przygotowawczych w roku szkolnym 2021/2022 nie muszą podlegać klasyfikacji rocznej. Pobierz przykładowy wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie klasyfikacji rocznej uczniów oddziału przygotowawczego.
W czasie porannej rozmowy na antenie Radia Zet, Dariusz Piątkowski – wiceminister edukacji i nauki odpowiadała na pytania dotyczące oceniani i klasyfikowania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Czy możemy spodziewać się specjalnego rozporządzenia w tej sprawie?
Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji rocznej i końcowej klas programowo najwyższych.
Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji rocznej uczniów.
Klasyfikacja roczna i końcowa ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 3a ustawy o systemie oświaty. W przypadku ucznia klasy I szkoły podstawowej mamy do czynienie z klasyfikacją śródroczną i roczną. Klasyfikacja końcowa dotyczy wyłącznie uczniów klas programowo najwyższych. Sprawdzamy szczegóły.
Od 27 kwietnia br. obowiązują zmiany wprowadzone do ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe, która określa nowe rozwiązania dotyczące klasyfikacji uczniów, m.in. tegorocznych maturzystów. Sprawdzamy, jakie rozwiązania można stosować już w tym roku szkolnym!
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.