W Polsce nieustannie toczy się debata poświęcona edukacji skierowanej na poszukiwanie dobrych rozwiązań dla współczesnej szkoły. Dobrych, czyli odpowiadających nie tylko potrzebom dydaktyczno-wychowawczym dzieci i młodzieży, ale również, a może przede wszystkim, potrzebom społecznym dzisiejszego świata oraz zmieniającej się edukacji. Wobec powyższego badanie potrzeb w zakresie rozwoju zawodowego i funkcjonowania nauczycieli w systemie ustawicznych zmian w edukacji powinno przybierać wymiar interdyscyplinarny i być jednym z podstawowych zadań współczesnej pedagogiki. Dowiedz się, które kompetencje powinni w szczególności doskonalić nauczyciele i wykorzystaj gotowe kwestionariusze wspierające badanie własnych potrzeb.
Szkolenie koncentruje się na zasadach kontrolowania oddechu w sytuacjach stresu, presji i przeciążenia, stanowiących podstawę skutecznego zarządzania własnymi emocjami. Szkolenie nie jest certyfikowane
Nauczyciele specjaliści, którzy chcą skorzystać z dofinansowania pochodzącego ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów lub ministra muszą pamiętać, że nie każda forma podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zostanie dofinansowana. Jakie formy doskonalenia mogą zostać dofinansowane, a za które nauczyciel zapłaci z własnej kieszeni?
Doskonalenie zawodowe jest jednym z obowiązków nauczyciela, dlatego czas na związane z nim czynności jest uwzględniony w 40-godzinnej normie czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nauczyciele wywiązują się z tego obowiązku. Co w sytuacji, gdy podnoszeniem kwalifikacji nauczyciela zainteresowany jest nie on sam, lecz dyrektor wydający odpowiednie polecenie służbowe? Czy można nie wyrazić zgody na udział w dokształcaniu?
Nowe przepisy w sprawie doskonalenia zawodowego nauczycieli miały wejść w życie 1 stycznia 2019 r., jednak weszły dopiero 24 stycznia 2019 r. Rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie dofinansowania doradztwa metodycznego. Sprawdzamy szczegóły.
Czy z dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego można pokrywać koszty szkoleń i studiów podyplomowych, jeżeli dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia z takimi dziećmi? Sprawdzamy, jak wygląda to po zmianie przepisów od stycznia 2019 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.