Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o zasady używania telefonów komórkowych w szkołach. W odpowiedzi rzeczniczka MEiN zwróciła uwagę, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przepis odnoszące się do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły są zawarte w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Przepisy tej ustawy nie dopuszczają natomiast możliwości wprowadzenia całkowitego zakazu przynoszenia do szkoły takich urządzeń.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. Konsultacje publiczne projektu potrwają 21 dni.
W części województw rozpoczęły się ferie zimowe. Do dyrektorów wielu szkół podstawowych zostało skierowane pytanie, jaką ofertę wypoczynku dla uczniów przygotowano na okres ferii zimowych w 2023 r. Pytanie to pociąga za sobą szereg wątpliwości, ponieważ nie ma przepisów, które wskazywałyby na obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami w czasie ferii. Dowiedz się, szkoła powinna diagnozować potrzeby uczniów i rodziców w tym zakresie oraz czy musi być organizatorem wypoczynku da dzieci.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów szkół podstawowych do udziału w XXIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promowanie wartości związanych ze sportem i ideą walki fair-play.
Do prezydenta trafiła ustawa z 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. W nowelizacji przewidziano m.in. zmiany dotyczące kształcenia uczniów z Ukrainy. Jedną z nich będzie uproszczenie zasad skreślania tych uczniów z listy. Sprawdź szczegóły.
Z raportu NIK opublikowanego w lipcu 2022 r. wynika, że szkoły nie organizują profilaktyki wad postawy u uczniów w sposób kompleksowy. Tymczasem zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia – dotykają one od 50 do 60% uczniów. W listopadzie 2022 r. do Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra zdrowia skierowani interpelację w sprawie wprowadzenia do szkół obowiązkowych zajęć korekcyjnych.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało Poradnik bezpiecznego wypoczynku oraz wskazówki dotyczące bagażu dziecka wybierającego się na zimowisku. Z bezpłatnych materiałów mogą skorzystać zarówno rodzice, jak i nauczyciele i wychowawcy.
Minister Edukacji i nauki zachęca dzieci i młodzież w wieku 10-17 lat do udziału w konkursie „My Rights, My Voice”.
W związku z tym dniem w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne zajęcia, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na prawa dziecka.
W dziale Karty pracy zamieściliśmy plakaty autorstwa Eweliny Protasewicz, stworzone specjalnie dla użytkowników portalu! W wersji kolorowej, do powieszenia na ścianie, i czarno-białej, które można kolorować w trakcie zajęć.
15 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik można sprawdzić, jak i co badają licealiści i gimnazjaliści.
Misja tegorocznej edycji programu brzmi: „Budżet. Ogarniamy wydatki”. Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet (od rodzinnego po budżet państwa) oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Uczestnicy będą mogli wygrać wycieczkę do Warszawy, podczas której spotkają się m.in. z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim.
Scenariusze zajęć, gra mobilna, konkurs „Czyste środowisko – czyste powietrze” – to wszystko na temat smogu można znaleźć na stronach nowego projektu skierowanego do nauczycieli i uczniów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.