Do prezydenta trafiła ustawa z 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. W nowelizacji przewidziano m.in. zmiany dotyczące kształcenia uczniów z Ukrainy. Jedną z nich będzie uproszczenie zasad skreślania tych uczniów z listy. Sprawdź szczegóły.
Z raportu NIK opublikowanego w lipcu 2022 r. wynika, że szkoły nie organizują profilaktyki wad postawy u uczniów w sposób kompleksowy. Tymczasem zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia – dotykają one od 50 do 60% uczniów. W listopadzie 2022 r. do Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra zdrowia skierowani interpelację w sprawie wprowadzenia do szkół obowiązkowych zajęć korekcyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało Poradnik bezpiecznego wypoczynku oraz wskazówki dotyczące bagażu dziecka wybierającego się na zimowisku. Z bezpłatnych materiałów mogą skorzystać zarówno rodzice, jak i nauczyciele i wychowawcy.
Minister Edukacji i nauki zachęca dzieci i młodzież w wieku 10-17 lat do udziału w konkursie „My Rights, My Voice”.
W związku z tym dniem w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne zajęcia, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na prawa dziecka.
W dziale Karty pracy zamieściliśmy plakaty autorstwa Eweliny Protasewicz, stworzone specjalnie dla użytkowników portalu! W wersji kolorowej, do powieszenia na ścianie, i czarno-białej, które można kolorować w trakcie zajęć.
15 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik można sprawdzić, jak i co badają licealiści i gimnazjaliści.
Misja tegorocznej edycji programu brzmi: „Budżet. Ogarniamy wydatki”. Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet (od rodzinnego po budżet państwa) oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Uczestnicy będą mogli wygrać wycieczkę do Warszawy, podczas której spotkają się m.in. z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim.
Scenariusze zajęć, gra mobilna, konkurs „Czyste środowisko – czyste powietrze” – to wszystko na temat smogu można znaleźć na stronach nowego projektu skierowanego do nauczycieli i uczniów.
Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczyna akcję edukacyjną „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II” i zaprasza do udziału szkoły ponadpodstawowe z województw Polski Wschodniej.
W badaniu biegłości w czytaniu PIRLS 2016 czwartoklasiści zajęli 6. miejsce wśród uczniów z 50 krajów całego świata. Polscy uczniowie radzą sobie równie dobrze z tekstami literackimi, jak i użytkowymi. Lepiej radzą sobie z interpretowaniem i ocenianiem tekstu niż z wyszukiwaniem informacji i bezpośrednim wnioskowaniem.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” organizowanej od 2004 roku.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz firma G DATA Polska stworzyli listę 10 nawyków bezpiecznego internauty. Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.