Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
Zadzwoń do eksperta, porozmawiaj ze specjalistą i uzyskaj odpowiedź na swoje pytanie!
Ośrodek Rozwoju Edukacji opublikował podręcznik do nauki czytania dla dzieci z Ukrainy. „Elementarz” w formie pliku pdf można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej ORE.
W piątek 27 stycznia 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to m.in., że na stałe do porządku prawnego wejdą regulacje dotyczące pracy zdalnej. Oprócz tego, od dnia wejścia w życie nowych przepisów, pracodawcy będą mogli przeprowadzać w miejscu prace kontrole trzeźwości. W tym zakresie nowe przepisy będą obowiązywały również w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.
Już 4 lutego 2023 rozpoczną się największe bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia w ramach warsztatów będą prowadzone w formule online oraz stacjonarnej. Sprawdź, kto może wziąć udział w Warsztatach i co trzeba zrobić, aby zgłosić swój udział.
Rozpoczął się nabór do tegorocznej edycji konkursu „Nauka dla Ciebie”. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu, wykonaniu oraz zastosowaniu w praktyce autorskiej pomocy edukacyjnej z zakresu nauk przyrodniczych lub ścisłych, a następnie udokumentowaniu swojej pracy w krótkim filmie. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody.
W czasie konferencji prasowej, która odbyła się 24 stycznia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki poinformował, ż w we wrześniu 2023 r. wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w IV klasie szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy. Dowiedz się więcej.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport Dzieci się liczą 2022. Jest to kompleksowe opracowanie dotyczące problemu krzywdzenia dzieci oraz obszarów zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i rozwoju. Nauczyciele i specjaliści mogą być szczególnie zainteresowani częścią poświęconą edukacji, w tym pomocą psychologiczno-pedagogiczną. O czym jest raport i w jakim celu powstał?
Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o zasady używania telefonów komórkowych w szkołach. W odpowiedzi rzeczniczka MEiN zwróciła uwagę, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przepis odnoszące się do zasad korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkoły są zawarte w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Przepisy tej ustawy nie dopuszczają natomiast możliwości wprowadzenia całkowitego zakazu przynoszenia do szkoły takich urządzeń.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. Konsultacje publiczne projektu potrwają 21 dni.
W części województw rozpoczęły się ferie zimowe. Do dyrektorów wielu szkół podstawowych zostało skierowane pytanie, jaką ofertę wypoczynku dla uczniów przygotowano na okres ferii zimowych w 2023 r. Pytanie to pociąga za sobą szereg wątpliwości, ponieważ nie ma przepisów, które wskazywałyby na obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami w czasie ferii. Dowiedz się, szkoła powinna diagnozować potrzeby uczniów i rodziców w tym zakresie oraz czy musi być organizatorem wypoczynku da dzieci.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów szkół podstawowych do udziału w XXIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promowanie wartości związanych ze sportem i ideą walki fair-play.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.