W wykazie projektów aktów prawnych Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia publicznego. Jedną z ważnych zmian ma być zmiana, która jest archaiczna i może przyczyniać się do stygmatyzacji osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. To ważny krok do zaprzestania stosowania takich pojęć, jak np. upośledzenie umysłowe, które wciąż jest stosowane w prawie oświatowym. Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Projekt ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego ma na celu m.in. wprowadzenie zmian w terminologii wykorzystanej w:
Autorzy projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego mają świadomość, że wprowadzone w ustawie zmiany terminologiczne związane z niepełnosprawnością intelektualną (zamiast upośledzenia umysłowego) powinny skutkować także zmianą terminologii w przepisach prawa oświatowego. Chodzi o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
Omawiany projekt ustawy zakłada, że rozporządzenie to zostanie utrzymane w mocy przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. Zdaniem projektodawcy okres ten wydaje się wystarczający, aby w przedmiotowym rozporządzeniu dokonać w głównej mierze zmian terminologicznych wynikających ze zmiany upoważnień ustawowych do jego wydania.
Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (projekt z dnia 30 listopada 2022 r.).
Opracowanie: Marta Wysocka