Szczególnie ważne dla specjalisty

WWRD w formie zajęć zdalnych – czy to możliwe?

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dodano: 31 maja 2021
Dokument archiwalny
WWR w formie zajęć zdalnych

Coraz większa liczba rodziców występuje do dyrektorów placówek organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z wnioskami o zastąpienie zajęć stacjonarnych zajęciami prowadzonymi zdalnie. Czy względu na stan zdrowia dziecka i sytuację epidemiologiczną program wczesnego wspomagania rozwoju może być realizowany z wykorzystaniem metod i technik na odległość?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie dokumenty rodzice powinni dołączyć do wniosku o zdalne zajęcia WWR
  • Jakie kroki powinien dyrektor, aby program WWR realizować zdalnie
  • Na co powołać się w odpowiedzi na wniosek rodziców

Przeczytaj również:

Zdalne zajęcia WWR – po uzyskaniu pozytywnej opinii inspektora sanitarnego

Zgodnie z §  18 ust. 2a rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach,  dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Wówczas zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Rodzice do wniosku dołączają dokumentacje medyczną…

Rodzice, którzy chcą, aby zajęcia WWR były realizowane w formie zdalnej, powinni wystąpić z odpowiednim wnioskiem do dyrektora placówki, która organizuje te zajęcia. Do wniosku należy dołączyć dokumentacje medyczną dziecka, z której wynika, że udział w zajęciach stacjonarnych zagraża jego zdrowiu lub życiu.

… a dyrektor powołuje się na nią we wniosku do sanepidu

Jeżeli dyrektor uzna zasadność wniosku rodziców, to powinien wystąpić do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o zawieszenie zajęć z dzieckiem na określony czas. W uzasadnieniu należy powołać na wniosek rodziców i dokumentację załączoną do wniosku, a także potwierdzić brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dziecka podczas zajęć odpowiednio do zaleceń lekarskich.

Dyrektor może zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dopiero po zawieszeniu zajęć dla tego dziecka. A to jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii i po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.

Na jakie regulacje powołać się w odpowiedzi na wniosek rodziców

Treść wystąpienia kierowanego do sanepidu sprawie należy przekazać do wiadomości rodzicom. Dalsze działania będą mogły być podejmowane zgodnie z opinią sanepidu i decyzją organu prowadzącego. To właśnie na to stanowisko należy się powołać udzielając odpowiedzi rodzicom w kwestii organizacji zajęć.

Dodano: 31 maja 2021

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy