Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia to proces służący rozpoznaniu potrzeb oraz możliwości ucznia z niepełnosprawnością w różnych obszarach. Wnioski z oceny dokumentuje się w arkuszu, który następie zostanie dołączany do IPET. Przepisy, mówią, że WOPFU trzeba przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku. Nie mówią jednak, w jakich przypadkach lub kiedy warto dokonać dodatkowej oceny. Czy taka potrzeba pojawia się po zmianie wychowawcy, nauczyciela wspomagającego lub specjalisty?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciele i specjaliści, prowadzący zajęcia z uczniem z orzeczeniem tworzą zespół. Do zadań zespołu należy m.in. dokonanie WOPFU oraz opracowanie IPET. Spotkania tego zespołu odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku. W jakim czasie powinny być organizowane spotkania zespołu? Czy może ono odbywać w czasie przeznaczonym na realizację zajęć rewalidacyjnych albo specjalistycznych? Czy spotkania zespołu dla ucznia z orzeczeniem odbywają się w ramach czasu na zajęcia z uczniami czy zadań statutowych?
Rodzice ucznia albo pełnoletni uczeń mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu wielospecjalistycznych ocen funkcjonowania.
Spotkania zespołu w sprawie ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym powinny odbywać się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku szkolnym. Zespół co najmniej dwa razy w roku ma też obowiązek dokonać okresowej, wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Pobierz wzór oceny!
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.