Zgodnie z przepisami prawa oświatowego zadania związane z przeprowadzeniem rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych są podzielone między organem prowadzącym, dyrektorem przedszkola lub szkoły podstawowej oraz komisją rekrutacyjną. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji w 2024 r. krok po kroku i poznaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Coraz więcej organów prowadzących publiczne przedszkola decyduje się na wprowadzenie tzw. kryterium szczepienia w postępowaniu rekrutacyjnym. Sama możliwość stosowania tego kryterium na drugim etapie postępowania nie budzi już większych wątpliwości. Problematyczna jest natomiast kwestia potwierdzenia spełniania tego szczepienia. Jak udowodnić szczepienie w rekrutacji do przedszkola? Czy można żądać zaświadczenia lekarskiego? Sprawdź, jak kwestię tę rozstrzygnął sąd administracyjny.
Przeczytaj również:
Nabór do przedszkola publicznego, w zależności od liczby kandydatów, może zakończyć się po jednym lub dwóch etapach. W etapie pierwszym komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, w etapie drugim – tzw. kryteria samorządowe. Na poświadczenie spełniania kryteriów w obu kategoriach powinny być dokumenty dołączone do wniosku. Jakie dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola weźmie pod uwagę komisja? Sprawdź.
Opinia potrzebie WWR jest wydana dzieciom, u których wykryto niepełnosprawność. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania mają na celu pobudzenie rozwoju psychoruchowego i społecznego dziecka. Są one prowadzone od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Wobec tego, czy dziecko z opinią o WWR w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola powinno otrzymać punkty za spełnianie kryterium o niepełnosprawności?
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek realizowania form wsparcia wskazanych w orzeczeniu. Bardzo często zdarza się jednak, że przedszkole nie jest przygotowane na realizację zaleceń – brakuje kadry oraz wyposażenia. Czy w takim przypadku możliwa jest odmowa przyjęcia do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością?
Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych powinno zapewniać wszystkim dzieciom możliwość korzystania z posiłków, także dziecku z alergią pokarmową przyjętemu do publicznego przedszkola. Czy ze względu na związane z tym trudności można odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola? Czy rodzice mają obowiązek potwierdzić alergię zaświadczeniem lekarskim? Jaką opłatę pobierać za specjalne przygotowane posiłki?
Ustawodawca określił kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także upoważnił organ prowadzący do wskazania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie dokumenty rodzice kandydatów powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, aby potwierdzić ich spełnienie.
Przeczytaj aktualny artykuł:
Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie rekrutacji do przedszkoli. Sprawdź, na jakie zmiany muszą przygotować się dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz członkowie komisji rekrutacyjnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał za zgodną z prawem uchwałę Rady Miasta Częstochowy przewidująca przyznawanie dodatkowych punktów rekrutacyjnych dzieciom poddawanym obowiązkowym szczepieniom. Czy oznacza to, że szczepione dzieci będą dodatkowo premiowane, a tym samym – będą miały większą szansę na miejsce w wybranym przez rodziców publicznym przedszkolu?
Po określeniu wizji i misji placówki oraz po podjęciu działań prowadzących do zbudowania na ich podstawie pozytywnego wizerunku przychodzi czas na promocję, która pozwoli ten wizerunek upowszechnić wśród potencjalnych odbiorców, czyli rodziców i partnerów przedszkola.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.