Zgodnie przepisami ustawy o systemie oświaty, o promowaniu ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia rada pedagogiczna. Przepisy nie przewidują odrębnej procedury w przypadku decyzji o niepromowaniu takiego ucznia do następnej klasy. Należy jednak pamiętać, że brak promocji może zostać uznany za niespełnienie obowiązków spoczywających na szkole.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zdarza się, że rodzice ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego występują do dyrektora szkoły wnioskiem o niepromowanie dziecka IV szkoły podstawowej. Czy szkoła może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek i kto powinien podjąć decyzję w tym zakresie. W artykule wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach możliwe jest niepromowanie ucznia do IV klasy szkoły podstawowej.
Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość promowania ucznia do klasy programowo wyższej w trakcie roku szkolnego. Należy jednak pamiętać, że chodzi o promowanie do kolejnej klasy, a nie np. o dwie klasy wyżej. Sprawdź, które przepisy i w jaki sposób regulują te kwestie.
Pobierz wzór uchwały w sprawie promowanie ucznia z jedną oceną niedostateczną.
Warto poświęcić uwagę uczniom niepromowanym w pierwszej klasie gimnazjum, którzy znaleźli się w dość specyficznej sytuacji. Zmiany w organizacji systemu oświaty sprawiły, że muszą wrócić do szkoły podstawowej. To może okazać się trudne dla obu stron – ucznia i szkoły. Dlaczego i jak sobie z tym poradzić?
Brak wymogu corocznego promowania ucznia do klasy programowo wyższej zapisany w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego to nie to samo, co przedłużenie etapu edukacyjnego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.