W praktyce szkolnej niezwykle ważne jest rozpoznanie sytuacji uczniów. Dotyczy to zarówno ich predyspozycji, możliwości, jak też trudności i potrzeb. Podpowiadamy, dla których uczniów należy zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną i w jakich formach. Dodatkowo umieszczamy niezbędne wzory dokumentów do pobrania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Praca z uczniami wynika ze zróżnicowanych potrzeb i celów oddziaływań, dlatego nie ma możliwości stworzenia uniwersalnego wzoru oceny efektywności pomocy, ani ewaluacji prowadzonych działań z uczniami. Powinny być one dobierane adekwatnie do konkretnych celów podejmowanych działań, zakresu i form udzielanego wsparcia.
Uczestnicy warsztatu opracowują propozycje aktywności dla uczniów, którzy właśnie przekroczyli próg edukacyjny, przybliżające im specyfikę i ofertę szkoły. Poznaj scenariusz warsztatu dla nauczycieli.
Progi edukacyjne wyznaczają przechodzenie do kolejnych etapów kształcenia. Stanowią nieodłączny element edukacji szkolnej i nieprzerwanie wywołują emocje wśród uczniów i ich rodziców. Jedni postrzegają je jako możliwość dalszego rozwoju, podczas gdy dla innych są przeżyciem traumatycznym. Przedstawiamy wskazówki do pracy z uczniami, a także przydatny folder do pobrania dla rodziców.
Dlaczego przekraczanie tzw. progów edukacyjnych jest dla uczniów stresujące
Każda ilość alkoholu wypita przez kobietę w czasie ciąży to ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Narażone na działanie alkoholu w okresie płodowym dziecko może uniknąć FAS, ale i tak istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia innych zaburzeń. Sprawdź, jak rozpoznać dzieci z tym zaburzeniem, a także zastosuj w pracy 8 sprawdzonych metod.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 6 lipca br. reguluje zasady udzielania pomocy dla dzieci i uczniów z rodzin dotkniętych żywiołami. Świadczenia będą przyznawane w 3 różnych formach, w tym zasiłek losowy, wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne oraz zajęcia opiekuńcze i terapeutyczno-edukacyjne.
Jakie są obowiązki wychowawcy, pedagoga, dyrektora i nauczycieli, jeśli w szkole doszło do prześladowania ucznia? Plakat do zawieszenia w pokoju nauczycielskim lub gabinecie pedagoga.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.