Tworzenie planu pracy pedagoga specjalnego to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim sposób na efektywne i świadome realizowanie zadań, które mogą znacząco wpłynąć na jakość edukacji włączającej. W sytuacji, gdy prawo oświatowe nie dostarcza jednoznacznych wytycznych, opracowanie szczegółowego planu pracy staje się jednak wyzwaniem. Z artykułu dowiesz się nie tylko, dlaczego warto poświęcić czas na stworzenie takiego dokumentu, ale również jak go skutecznie zaplanować i stworzyć. Ekspertka podpowiada również, jakie narzędzia diagnostyczne i formy realizacji mogą wspierać pedagoga specjalnego w jego codziennych obowiązkach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Plan pracy psychologa szkolnego powinien obejmować działania związane z zakresem realizacji wynikającym ze statutu i określonym w zakresie czynności. Szczegółowe działania do uwzględnienia w planie pracy mogą wynikać np. z planu pracy szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego i innych działań szkoły w danym roku szkolnym. Dowiedz się, jak przygotować się do tworzenia rocznego planu pracy psychologa szkolnego i jakie elementy w nim uwzględnić.
Zadania pedagoga szkolnego zostały określone w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To ten wykaz stanowi punkt wyjścia do opracowania rocznego planu pracy. Sprawdź, jak zaplanować pracę nad tworzeniem planu i jak skonstruować roczny plan pracy pedagoga. Dowiedz się, jakie formy realizacji poszczególnych zadań będą najlepsze. W artykule opisano kroki i wytyczne dotyczące tworzenia rocznego planu pracy pedagoga szkolnego, wskazano na istotne przepisy prawne oraz omówiono różne aspekty pracy pedagoga szkolnego.
Przepisy prawa oświatowego nie wymagają od logopedów opracowywania corocznego planu pracy, jednakże wielu dyrektorów przedszkoli i szkół decyduje się na wprowadzenie tego obowiązku w ramach regulacji wewnętrznych. Zadania logopedy określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r., które reguluje zasady organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Niniejszy plan pracy logopedy na rok szkolny 2024/2025 został przygotowany z myślą o kompleksowej realizacji tych zadań, uwzględniając diagnozowanie, terapię oraz współpracę z nauczycielami i rodzicami.
Wykorzystaj również:
Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nauczycieli specjalistów, w tym pedagoga specjalnego, obowiązku opracowywania na każdy rok szkolny planu pracy. Taki obowiązek może wynikać z zasad wewnętrznych danej szkoły. W praktyce w większości szkół jest to jeden z podstawowych dokumentów tworzonych przez pedagoga specjalnego. Zadania pedagoga specjalnego określa rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Warto wykorzystać ten wykaz jako punkt wyjścia do planowania zdań pedagoga specjalnego na rok szkolny. W załączeniu znajdziesz przykładowy plan pracy pedagoga specjalnego na rok szkolny 2024/2025.
Pobierz również:
Działania nauczyciela współorganizującego kształcenie ucznia powinny być skorelowane z działaniami nauczyciela w odniesieniu do całej grupy i zintegrowanymi działaniami nauczycieli i specjalistów opracowujących IPET dla konkretnego dziecka/ucznia. Wobec tego – czy i w jaki sposób należy opracować plan pracy nauczyciela wspomagającego?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.