Rozwiedzeni rodzice, jeżeli pozostają ze sobą w konflikcie, nierzadko próbują włączyć szkołę w swoją walkę z byłym małżonkiem. Nauczyciele w żadnym razie nie powinni angażować się w konflikt, nie wolno im stawać po którejkolwiek ze stron. Ich naczelnym celem jest zapewnienie dobra dziecku oraz postępowanie zgodnie z litera prawa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy postępować.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Część pierwsza artykułu została poświęcona kwestiom zawartym w wyroku rozwodowym. Dowiesz się z niej, co oznaczają poszczególne postanowienia, jakie uprawnienia rodzica się z nimi wiążą.
Rozstanie rodziców prócz emocjonalnego ciężaru jakie za sobą niesie ma również bezpośredni wpływ na sytuację dziecka w kwestiach czysto formalnych jak np. odbiór ze szkoły czy przedszkola. Dlatego, prócz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, które placówka oświatowa zobowiązana jest zapewnić, należy zwrócić uwagę na to, jakie dodatkowe obowiązki ciążą na nauczycielach dziecka rozwiedzionych rodziców, w codziennym funkcjonowaniu podopiecznego w szkole czy przedszkolu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W drugiej części artykułu zamieszczono propozycje dla wychowawców i dyrektorów przedszkoli i szkół dotyczące współpracy z rozwiedzionymi rodzicami.
Pobierz aktualny wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.
Nauczyciele wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 mają prawo do zwolnienia od pracy z tego tytułu na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela. Pobierz przykładowy wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.