Dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego ma obowiązek informowania o wystąpieniu na terenie MOW wydarzenia nadzwyczajnego. Sprawdź, jak definiowane są zdarzenia nadzwyczajne i dowiedz się, jakie organu należy zawiadomić o ich wystąpieniu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W świetle obowiązujących przepisów prawa, uczniowie z niedostosowaniem społecznym nie mogą uczęszczać do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych (SOSW). Tego rodzaju ośrodki są przeznaczone dla dzieci i młodzieży z określonymi rodzajami niepełnosprawności, natomiast zadania związane z resocjalizacją i specjalną organizacją nauki dla uczniów niedostosowanych społecznie są realizowane przez młodzieżowe ośrodki wychowawcze (MOW).
Nauczyciel praktycznej nauki zawodu w branżowej szkole I stopnia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym powinien posiadać kwalifikacje w zakresie resocjalizacji lub socjoterapii. Sprawdź, z których przepisów wynika taka konieczność.
Młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) to placówki dla dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego Przebywają w nich osoby, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i socjoterapii. Dawniej do umieszczenia dziecka w MOS wymagane było orzeczenie sądu rodzinnego, jednak dzisiaj sądy już ich nie wydają. Sprawdź, kto decyduje o umieszczeniu ucznia w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Nie wszyscy uczniowie spędzą Święta Bożego narodzenia z rodziną. Niektóre dzieci pozostaną w tym czasie w placówkach takich jak Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny czy Dom Dziecka. To, jak minie im czas, który powinien być przecież magiczny, w dużym stopniu zależy od pracowników takich instytucji.
Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego mają obowiązek powiadomienia szkoły obwodowej ucznia, o jego przyjęciu do placówki. Pociąga to za sobą określone skutki. Sprawdź jakie.
W projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania placówek publicznych MEN nie przewiduje kluczowych zmian. Pewne nowości mogą jednak wpłynąć na sposób funkcjonowania tych placówek.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.