29 marca br. w Sejmie RP odbędzie się konferencja „Szkoła Przyszłości – jak się skutecznie uczyć?”. MEN zaprasza do udziału m.in. uczniów, którzy chcą zweryfikować metody przyswajania informacji oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami. Poznaj szczegóły.
Jak informuje MEN – nauczyciele otrzymają jeszcze w tym roku dwie podwyżki. W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy MEN z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. To już kolejne spotkanie, podczas którego omawiane były kwestie wynagradzania nauczycieli.
Resort edukacji przedstawił dokument będący zarysem wstępnych rekomendacji dotyczących podniesienia jakości edukacji włączającej. Jednocześnie informuje, że wymagają one dalszych prac i uzupełnienia. MEN zachęca do zgłaszania propozycji i uwag.
Jak podkreśla MEN: niepełnosprawność nie jest wskazaniem do kierowania ucznia na indywidualne nauczanie, taki uczeń powinien się uczyć ze swoimi rówieśnikami, a szkoła musi mu to zapewnić. Co istotne, rodzice mają wpływ na ustalenie procesu edukacyjnego swojego dziecka.
Resort edukacji ogłosił konkurs ofert na realizację zadania publicznego dotyczącego przygotowania koncepcji oraz przeprowadzenie ogólnopolskiego przeglądu twórczości artystycznej jako formy aktywnego włączania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością, w życie szkoły i środowiska lokalnego.
Wprowadzane zmiany w systemie oceny pracy nauczyciela dotyczą kilku nowych elementów, w tym m.in. obowiązek opracowania regulaminu, który określi wskaźniki oceny pracy.MEN przypomina o 3 ważnych zmianach w związku z wprowadzeniem nowych przepisów.
Pod adresem www.rspo.men.gov.pl dostępna jest wyszukiwarka szkół i placówek oświatowych. Sprawdzamy, jakie dane placówki są niezbędne do odnalezienia jej w wyszukiwarce RSPO.
Wychowanie do wartości, kształtowanie patriotycznych postaw uczniów, wdrażanie nowej podstawy kształcenia ogólnego – to jedne z najważniejszych priorytetów MEN na najbliższy rok szkolny. Przedstawiamy politykę oświatową państwa na 2018/2019.
Minister Edukacji skierowała do rodziców i opiekunów uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum list dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020.
Deklaracja o współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym oznacza m.in. większe monitorowanie warunków nauczania. Sprawdzamy, jakie są postanowienia deklaracji oraz terminy konferencji dla dyrektorów szkół i nauczycieli.
Podnoszenie jakości kształcenia i wsparcia uczniów z spe, wzmocnienie funkcji wychowawczej szkoły, zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego – to część wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej celów na 2018 r. Sprawdź, na co jeszcze MEN chce położyć nacisk w nadchodzącym roku.
MEN ogłosiło terminy poszczególnych etapów olimpiad w nowym roku szkolnym. Są to olimpiady, których finaliści są zwolnieni w odpowiednim zakresie z egzaminu gimnazjalnego i maturalnego, a także innych olimpiad interdyscyplinarnych, przedmiotowych, z przedmiotów dodatkowych lub tematycznych, których laureaci i finaliści nie uzyskują uprawnień w systemie egzaminacyjnym.
Opublikowany niedawno projekt rozporządzenia MEN w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. W projekcie wiele kontrowersji wywołało wykluczenie możliwości prowadzenia nauczania indywidualnego na terenie szkoły. Sprawdź, jak MEN odpowiada na zarzuty środowiska oświaty.
Zgodnie z przepisami wdrażającymi reformę systemu oświaty kuratoria mają obowiązek publikować na swojej stronie internetowej informacje o wolnych stanowiskach pracy. MEN wydał specjalny komunikat ze zbiorczą listą łączy do poszczególnych baz ofert pracy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.