ebook

  Dyskryminacja w szkole. Profilaktyka i reagowanie

Dyskryminacja w szkole. Profilaktyka i reagowanie

Jednym z zadań wychowawców jest przekazanie uczniom informacji dotyczących zależności między stereotypami, uprzedzeniami a dyskryminacją oraz uświadomienie im, jak szkodliwe są stereotypy i w jaki sposób mogą one prowadzić do dyskryminacji. W dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej występują homofobiczne incydenty. Coraz więcej uczniów rezygnuje z ukrywania swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Dlatego też warto przeprowadzać z uczniami zajęcia pokazujące jak wzmacniać swoją tożsamość, co to znaczy być tolerancyjnym, jak unikać stereotypów i zachowań dyskryminacyjnych. Dyskryminacja, np. ze względu na orientację seksualną czy pochodzenie, to wciąż poważny problem w polskich szkołach.

Niniejsza publikacja zawiera scenariusze antydyskryminacyjne o różnej tematyce i dla różnych grup Wiekowych. Dedykowana jest nauczycielom, wychowawcom i specjalistom pracującym z uczniami szkoły podstawowej. Materiały można wykorzystać podczas opracowywania programu wychowawczo-profilaktycznego oraz planów prac: wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego.

Mimo wielu kampanii społecznych i coraz większej świadomości społecznej dotyczącej tolerancji, wciąż możemy zauważyć oznaki nietolerancji wśród uczniów. By wprowadzić w szkole czy klasie kulturę opartą na akceptacji i poszanowaniu równości, musimy działać u podstaw. Warto zacząć od uświadamiania, skąd biorą się objawy nietolerancji i jakie są ich przyczyny. Pracując z uczniami na przyczynach, a nie objawach, możemy spodziewać się dużo lepszych rezultatów.

Tolerancja wśród uczniów. Scenariusze dla szkół

Tolerancja wśród uczniów. Scenariusze dla szkół

Sprawdź inne serwisy