W uzasadnionych przypadkach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania można zatrudnić w szkole osobę niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Taka osoba, w świetle przepisów prawa oświatowego nie jest jednak nauczycielem. Pociąga to za sobą wiele konsekwencji – m.in. w odniesieniu do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zatrudnić do prowadzenia zajęć osobę niebędącą nauczycielem. Czy taki pracownik może prowadzić więcej godzin, niż przewiduje Karta Nauczyciela? Sprawdź, czy można przydzielać godziny ponadwymiarowe dla osoby zatrudnionej na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Dowiedz się, które przepisy mają zastosowanie do wymiaru godzin zajęć osoby niebędącej nauczycielem.
Przeczytaj również:
W uzasadnionych przypadkach w przedszkolu może zostać zatrudniona osoba, która nie jest nauczycielem. Może ona prowadzić wyłącznie zajęcia rozwijające zainteresowania. Warunkiem jest posiadanie kwalifikacji uznanych przez dyrektora za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Czy przyjęcie do pracy na podstawie art. 15 ustawy z 14 grudnia 2021 r. Prawo oświatowe uprawnia do otrzymania dodatku motywacyjnego? Sprawdź, które przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę odnoszą się do osób niebędących nauczycielem.
Coraz częściej w szkołach podstawowych dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Jakie prawa i obowiązki spoczywają na takiej osobie? Czy animator może prowadzić zajęcia podczas nieobecności nauczyciela? Czy powinien sprawdzać obecność, uzupełnić dziennik zajęć świetlicy tematem zajęć i swoim podpisem?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.