studia podyplomowe

  Doskonalenie zawodowe nauczycieli – na co zwracać wybierając oferty kursów i studiów podyplomowych?

Doskonalenie zawodowe nauczycieli – na co zwracać uwagę wybierając oferty kursów i studiów podyplomowych?

Doskonalenie zawodowe to proces celowego, zaplanowanego i ciągłego kształcenia zawodowego, który polega na podwyższaniu kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych nauczyciela, a także na wszechstronnym rozwoju jego osobowości. Jest to proces realizowany zarówno przez instytucje specjalizujące się w tym zakresie, jak i poprzez samokształcenie i samodoskonalenie. W praktyce nauczyciele najczęściej podejmują doskonalenie zawodowe w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji, czyli uprawnień do zajmowania nowego stanowiska w szkole. Przed wybraniem konkretnej formy doskonalenia zawodowego trzeba koniecznie upewnić się, że umożliwia ona zdobycie kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu MEiN. Należy również sprawdzić, czy jest ona realizowana zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając oferty studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych i szkoleń dla nauczycieli.

Na co zwracać wybierając oferty studiów, kursów i szkoleń doskonalących?
Przed podjęciem doskonalenia zawodowego w wybranej formie warto upewnić się, że jej ukończenie pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych korzyści. O ile w przypadku samokształcenia i wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli celem jest podnoszenie kompetencji, o tyle w odniesieniu do doskonalenia instytucjonalnego oczekiwane jest uzyskanie dodatkowych kwalifikacji.
Wybór określonej formy doskonalenia zawodowego należy poprzedzić szczegółową analizą przepisów rozporządzenia MEiN z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Celem tego działania jest upewnienie się, że wybrana forma kształcenia prowadzi do uzyskania dodatkowych kwalifikacji. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie doskonalenia zawodowego nauczycieli można wyróżnić?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze ofert studiów podyplomowych?
  • Kiedy studia podyplomowe dają dodatkowe kwalifikacje, a kiedy mogą okazać się pułapką?
  • Jakie pytania warto zadać przed rozpoczęciem studiów podyplomowych?
  • W jakich sytuacjach studia podyplomowe nie wystarczają do uzyskania nowych kwalifikacji?
  • Jakie kierunki studiów podyplomowych warto ukończyć, aby móc zajmować nowe stanowisko?
  • Czy wszystkie kursy kwalifikacyjne dają dodatkowe uprawnienia zawodowe?
  • Które kursy kwalifikacyjne dają kwalifikacje formalne?
  • Czy ukończenie kursów i szkoleń daje nowe kwalifikacje?
Sprawdź inne serwisy