Współczesne wyzwania edukacyjne i terapeutyczne wymagają od specjalistów nie tylko głębokiej wiedzy, ale także umiejętności adaptacyjnych, aby skutecznie wspierać rozwój i zdrowie psychiczne swoich pacjentów i klientów. W odpowiedzi na te potrzeby, studia podyplomowe z arteterapii oraz logopedii, oferowane w formacie online przez renomowane uczelnie, stają się coraz bardziej popularne. Oto dlaczego warto rozważyć te nowoczesne i elastyczne ścieżki kariery.
Doskonalenie zawodowe to proces celowego, zaplanowanego i ciągłego kształcenia zawodowego, który polega na podwyższaniu kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych nauczyciela, a także na wszechstronnym rozwoju jego osobowości. Jest to proces realizowany zarówno przez instytucje specjalizujące się w tym zakresie, jak i poprzez samokształcenie i samodoskonalenie. W praktyce nauczyciele najczęściej podejmują doskonalenie zawodowe w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji, czyli uprawnień do zajmowania nowego stanowiska w szkole. Przed wybraniem konkretnej formy doskonalenia zawodowego trzeba koniecznie upewnić się, że umożliwia ona zdobycie kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu MEiN. Należy również sprawdzić, czy jest ona realizowana zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając oferty studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych i szkoleń dla nauczycieli.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W globalnym społeczeństwie umiejętność porozumiewania się w różnych językach staje się kluczowym atutem. Zwłaszcza że nasz kraj odwiedza coraz więcej cudzoziemców pragnących zostać na dłużej. W tym kontekście glottodydaktyka, czyli nauczanie języka polskiego jako obcego, nabiera ogromnego znaczenia. Warto zastanowić się, dlaczego warto podjąć studia w tej dziedzinie i jak po ich ukończeniu rozwinąć karierę edukacyjną.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało poradnik dla osób, które planują rozpoczęcie studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego. Sprawdź, jakie studia podyplomowe wybrać, aby uzyskać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. W wyjaśnieniach uwzględniono aktualny standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Od 1 października 2019 r. obowiązują istotne zmiany w kształceniu nauczycieli. Wprowadzenie nowych standardów kształcenia mają na celu podniesienie jakości kształcenia nauczania. Przyjrzyjmy się wprowadzonym zmianom.
Tylko do 6 października 2019 r. możesz wziąć udział w rekrutacji na Podyplomowe Studia Polityki i Zarządzania Oświatą na Uniwersytecie Warszawskim. Studia przygotowują rezerwową kadrę kierowniczą placówek oświatowych i umożliwiają doskonalenie czynnej kadry dyrektorskiej.
Jaki jest wymarzony nauczyciel? Odpowiedzialny, empatyczny, cierpliwie tłumaczący świat, zaangażowany, a do tego świetny w swojej dziedzinie i umiejący zarazić pasją. Czy tych cech można się nauczyć? Jak je w sobie rozwinąć? Pomogą w tym jedyne w Polsce dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli, realizowane całkowicie bezpłatnie przez Szkołę Edukacji PAFW i UW.
Zostały już ostatnie miejsca w Szkole Edukacji PAFW i UW, na bezpłatne studia podyplomowe, które przygotowują do zawodu nauczyciela języka polskiego oraz matematyki. Skorzystać z nich mogą absolwenci filologii polskiej, matematyki i kierunków pokrewnych dla matematyki, a także nauczyciele, którzy chcą rozwijać swój warsztat. Zgłoszenia przyjmowane będą 12 sierpnia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.