Gniew wydaje się być emocją, która nie podlega kontroli, a jednak można nauczyć się go kontrolować, jeżeli dowiemy się co go powoduje. Młodzi ludzie mogą mieć trudności w opanowaniu emocji. Może to prowadzić do zachowania zagrażającego sobie oraz innym. Wybuchy gniewu, nawet jeżeli nie są szkodliwe fizycznie, wpływają na postrzeganie wśród rówieśników, w efekcie czego osoba ze spektrum może być odsunięta od towarzystwa. Ćwiczenia, znajdujące się w scenariuszu pomogą dowiedzieć się, skąd bierze się gniew i jak przekształcić go na spokój. Zachęcam do wykorzystania scenariusza zajęć w czasie zajęć rewalidacyjnych z uczniem z zespołem Aspergera.
Scenariusz jest przystosowany do przeprowadzenia w czasie zajęć zdalnych, jednak z powodzeniem można je przeprowadzić w bezpośrednim kontakcie z uczniem.
Nastolatki i młodzi dorośli mogą odczuwać presję bycia pięknym. A czym jest bycie pięknym? Młodym ludziom może się wydawać, że w definicji tego słowa zawierają się: lśniąca cera, modne ubrania, fryzura, wszystko podobne do modelek i modelów, jednak być pięknym to być sobą. Ważne wydaje się poruszenie tego tematu na zajęciach rewalidacyjnych z uczniami z autyzmem i Zespołem Aspergera. Uczniowie ze spektrum mogą czuć się inni wśród rówieśników, przez co bardziej niepewni, żeby nadać im tej pewności warto rozmawiać na tematy związane z wyglądem, docenianiem siebie, poczuciem własnej wartości, uczuciem wyjątkowości, nie inności. Wykorzystaj scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla klas VII-VIII. Scenariusz uwzględnia warunki pracy zdalnej, jednak można wykorzystać go także na zajęciach rewalidacyjnych prowadzonych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.