Dla nastolatków myślenie o przyszłości bywa stresujące. Ogrom możliwych wyborów wydaje się przytłaczać. Nie zawsze wiadomo, co wybrać i co zrobić, by marzenie stał się realnym celem. Planowanie własnego rozwoju jest jednak ważne dla uczniów szkół średnich, ponieważ pomaga im świadomie kierować swoją przyszłością. Kształtowanie umiejętności planowania nie musi jednak opierać się na dalekosiężnych, warunkujących przyszłość celach. Może dotyczyć spraw mniejszych i bardziej dostępnych. Dzięki temu uczniowie mogą lepiej rozpoznać swoje mocne strony, zainteresowania i cele, co pozwala na późniejsze trafniejsze wybory edukacyjne i zawodowe. Zadaniem scenariusza jest wsparcie uczniów w rozwoju umiejętności planowania.
Do czego przydaje się odporność psychiczna? Jak ją budować? Czy jestem odporny? Zajęcia stwarzają przestrzeń do autorefleksji i świadomego planowania własnego rozwoju.
Rada Unii Europejskiej w maju 2018 roku wydała zalecenia w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie. To jedna z tych wytycznych, których warto się trzymać w procesie nauczania i wychowania i która stanowi dobrą podstawę edukacyjną dla młodych. Sprawdź czym są kompetencje kluczowe, w jakim celu i jak na nich pracować i o czym pamiętać, aby osiągać najlepsze efekty.
Karty pracy przeznaczone dla uczniów klas VI-VIII. Zestaw zawiera 4 karty pracy, których celem jest wsparcie procesu budowania adekwatnej samooceny. Wiedza o własnych umiejętnościach, wspierających relacjach i dobrych doświadczeniach to czynniki, które pomagają w tworzeniu pozytywnego wizerunku samego siebie.
Wykorzystaj również:
Scenariusz i zawarte w nim pytania dla uczniów dają możliwość przemyślenia podejmowanych przez siebie decyzji i rozpoznania motywacji, jakie nami kierują podczas podejmowania wyborów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.