Powszechnie przyjęło się, że uczniowie uczęszczają albo na zajęcia z religii albo na zajęcia z etyki. Żadne przepisy nie zabraniają jednoczesnego udziału w zajęciach religii i etyki. Nie ma przepisów, które zobowiązują do wybrania jednego z przedmiotów. A to oznacza, że każdy uczeń może uczęszczać na każdy z nich.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy określają kwalifikacje wymagane od nauczycieli religii katolickiej w szkołach specjalnych. Brak natomiast regulacji dla ośrodków edukacyjno-wychowawczych. Czy katecheci w tych placówkach powinni ukończyć oligofrenopedagogikę? Czy wystarczy przygotowanie do nauczania religii? Sprawdź, jakie kryteria powinien brać pod uwagę dyrektor podczas zatrudnienia katechety. Dowiedz się, jakie studia musi ukończyć osoba chcąca zostać katechetą w szkole specjalnej lub ośrodku.
Dyrektor nie może odmówić zorganizowania nauczania indywidualnego, jeżeli uczeń otrzymał orzeczenie. Nie oznacza to jednak, że uczeń będzie realizował te same zajęcia, na które uczęszczał w szkole. W NI nie organizuje się zajęć, które są przedmiotem dodatkowym. Do takich przedmiotów należy m.in. religia i etyka. Sprawdź, dlaczego religia dla ucznia z nauczaniem indywidualnym nie jest realizowana.
Z artykułu dowiesz się:
Przeczytaj również:
Wielu uczniów, którzy nie uczęszczają na zajęcia z religii jest zwalnianych z zajęć. Taka możliwość istnieje jednak tylko, gdy religia odbywa się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Dyrektorzy, nauczyciele i rodzice zastanawiają się, czy w tę godzinę można wykorzystać na zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy w czasie religii może być udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
Udział w zajęciach religii nie jest obowiązkowy. Uczniom, którzy na te zajęcia nie uczęszczają, dyrektor zapewnia opiekę. A co z uczniami, którzy ukończyli 18 lat? Czy pełnoletni uczeń może mieć w czasie religii okienko i opuścić teren szkoły?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają odrębnych regulacji dotyczących tygodniowego wymiaru godzin religii w szkołach i oddziałach specjalnych. Religię dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, organizuje się na zasadach ogólnych.
Nauczycielem religii może zostać osoba posiadająca kwalifikacje określone przepisami szczególnymi. Co więcej, dodatkowe wymagania dotyczą nauczycieli religii w szkołach specjalnych. Sprawdź, jakie warunki należy spełniać, aby zgodnie z wymogami prowadzić zajęcia z religii w szkole.
Prawo oświatowe mówi wprost, że nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, ale nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy. A co, jeżeli katecheta uczy też innego przedmiotu? Czy przez wychowawcę klasy należy rozumieć również opiekuna oddziału w przedszkolu? Okazuje się, że zakaz powierzania katechecie funkcji wychowawcy klasy nie jest bezwzględny. Sprawdź, kiedy nauczyciel religii będzie mógł zostać wychowawcą klasy.
Czy rodzic lub pełnoletni uczeń może wycofać złożone wcześniej oświadczenie o udziale ucznia w zajęciach religii w każdym momencie? Co w sytuacji, gdy takie oświadczenie zostanie wycofane tuż przed klasyfikacją?
Temat zajęć z religii oraz umieszczania symboli religijnych w placówkach oświatowych budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Adresatem żądań czy skarg rodziców często staje się wychowawca klasy, który w takich sprawach powinien pozostawać bezstronny i odsyłać rodziców do dyrektora szkoły. Jednocześnie jednak Warto posiadać wiedzę, która pozwoli bronić się przed zarzutami rodziców, a niekiedy również pełnoletnich uczniów.
Uczniowie uczęszczający na religię to wykaz nazwisk i uczniów, których opiekunowie prawni złożyli oświadczenia o tym, że chcą, aby dla ich dziecka organizowano w szkole zajęcia z religii.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.