Organizacja zebrań rady pedagogicznej w ostatnich latach nieco się zmieniła. Była możliwość prowadzenia zdalnych rad, choć aktualnie przepis ten już nie obowiązuje. Wprowadzone zostały nowe obowiązki, jak choćby opiniowanie dostosowań do egzaminów ósmoklasistów uczniów z Ukrainy. Czy dyrektor wydaje zarządzenie po podjęciu uchwały przez radę? Kiedy dyrektor może kwestionować uchwały rady pedagogicznej? Jaki jest termin na sporządzenie protokołu z zebrania rady pedagogicznej? Podpowiadamy, co się zmieniło i jakie są aktualnie zadania i kompetencje rady pedagogicznej
Pobierz wzór przykładowego harmonogram sierpniowego zebrania rady pedagogicznej.
Nauczyciel ma obowiązek zachowania tajemnicy rady pedagogicznej. Uczniowie i ich problemy dydaktyczne oraz dotyczące dyscypliny szkolnej, sytuacja rodzinna podopiecznych, konflikty w gronie nauczycieli i niedopełnianie obowiązków przez pracowników to tylko niektóre tematy poruszane na posiedzeniach rady pedagogicznej. Upublicznione − mogą być źródłem „sensacji”, jednak nie może być ona przedmiotem dyskusji toczącej się poza zamkniętymi drzwiami. Przeczytaj, jakie konsekwencje ponosi członek rady pedagogicznej, który nie dochował tajemnicy rady pedagogicznej.
W wielu szkołach i przedszkolach w drugiej połowie sierpnia odbywają się posiedzenia rady pedagogicznej. Dla niektórych nauczycieli jest to także czas, w którym korzystają z urlopów wypoczynkowych. Czy dyrektor może zażądać stawienia się na radzie pedagogicznej w czasie urlopu? Czy nauczyciel może odmówić?
Pracownicy poradni zapraszani są do szkół w roli ekspertów do prowadzenia warsztatów dla rodziców. Jak się do nich odpowiednio przygotować? Jak zainteresować uczestników i nawiązać z nimi kontakt? Jak sprawić, aby zajęcia stały się częścią procesu wspierania szkoły w pedagogizacji rodziców?
Scenariusz warsztatu dla członków rady pedagogicznej, podczas którego nauczyciele mierzą się z pytaniami: Jak radzic sobie z roszczeniowymi postawami rodziców uczniów? Czy nauczyciel zawsze ma rację? Co musi, a co może?
Dowiedz się, co się zmieni w innowacjach pedagogicznych od nowego roku szkolnego oraz kto będzie podejmować decyzje w ich sprawie.
Od nowego roku szkolnego wchodzi obowiązek ustalenia jednego programu wychowawczo-profilaktycznego. Sprawdź, co powinien zawierać program! Spradź aktualne informacje i wskazówki dotyczące programu wychowaczo-profilaktycznego w szkole.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.