Podawanie leków uczniom na wycieczce nie należy do obowiązków nauczyciela czy opiekuna. Za zdrowie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską odpowiedzialność ponoszą rodzice. Jeśli przewidują, że np. podczas jazdy autokarem mogą pojawić się u dziecka nudności, wymioty i zawroty głowy, to powinni przygotować je do drogi i w odpowiednim czasie przed planowaną podróżą podać dziecku lek. Natomiast postępowanie opiekunów wycieczki wobec ucznia zgłaszającego określone dolegliwości w drodze powrotnej powinny wyznaczać przyjęte w szkole ustalenia oraz informacje przekazane przez rodziców. Sprawdzamy szczegóły!
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przyprowadzanie do przedszkola i szkoły dzieci z objawami przeziębienia to jeden z tych problemów, z którymi nauczyciele spotykają się niemal wszyscy nauczyciele. Często, kiedy nauczyciel widzi, że dziecko źle się czuje, pojawia się pokusa podania mu leku przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego. Należy jednak pamiętać, że w żadnym razie nauczyciel nie powinien podawać dziecku leków bez wiedzy i zgody rodziców.
Dla uczniów z cukrzycą zwykle organizuje się pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jeżeli jednak nie dolega im nic więcej, nie ma podstaw do objęcia ich kształceniem specjalnym. Mimo to rodzice często składają wnioski o przydzielanie dziecku nauczyciela wspomagającego lub pomocy nauczyciela. Dodatkowo zatrudniona osoba miałaby w szczególności wspierać dziecko w kontrolowaniu poziomu cukru oraz podawaniu insuliny. Sprawdź, czy w przedszkolu i szkole powinien zostać zatrudniony nauczyciel wspomagający dla ucznia chorego na cukrzycę. Dowiedz się, czy obowiązki tego nauczyciela obejmują podawanie dziecku insuliny.
Przeczytaj również:
Nauczyciele nie mają obowiązku podawania leków uczniom. Może odbywać się to wyłącznie za ich pisemną zgodą. Nauczyciel, który zdecyduje się podawać dziecku określony lek powinien pamiętać, by zawrzeć z rodzicami umowę, w której zostaną określone nie tylko obowiązki, ale także zalecenia lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem.
Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca uwagę na brak przepisów, które określałyby zasady podawania leków dzieciom w przedszkolach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.