Kwestia zlecania doraźnych zastępstw pedagogowi szkolnemu budzi liczne wątpliwości w kontekście zgodności takich działań z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego. Przepisy jasno określają zakres obowiązków pedagoga, a także sposób realizacji godzin jego pracy. Dlatego istotne jest rozróżnienie sytuacji, w których pedagog może zostać zobowiązany do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Trzeba pamiętać, że przydzielenie pedagogowi szkolnemu doraźnego zastępstwa jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy nie jest ono realizowane w ramach jego pensum, a dodatkowe godziny pracy są odpłatne.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy zajęcia rozwijające uzdolnienia w przedszkolu powinny być prowadzone przez nauczycieli w ramach ujętych w arkuszu płatnych godzin pracy, czy jako nadgodziny.
Pobierz wzór uchwały w sprawie zasad rozliczania pensum nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego
Pobierz wzór wniosku nauczyciela o realizację zajęć w wyższym wymiarze pensum
Pobierz wzór zgody na realizację przez nauczyciela zajęć w wyższym wymiarze pensum
Wykaz zajęć nauczycieli specjalistów zaliczanych do nauczycielskiego pensum zostanie przedstawiony w nowym rozporządzeniu MEN. Rozporządzenie to powinno wejść w życie po 1 września 2018 r.
Jesteś doradcą zawodowym i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zostać zatrudniony w szkole? Zobacz, czego się spodziewać. Pamiętaj, że specyfika zatrudnienia doradcy zawodowego jest w dużej mierze związana za ramowymi planami nauczania.
Surdopedagog jest zatrudniany w szkole na stanowisku tzw. nauczyciela wspomagającego. W związku z tym jego pensum w okresie do 31 sierpnia 2018 r. określała uchwała organu prowadzącego. Natomiast od 1 września 2018 r. jest to stałe pensum 20-godzinne.
Sprawdź, czy przepisy przewidują „odrabianie” realizacji zajęć z uwagi na nieobecność ucznia lub usprawiedliwioną nieobecność nauczyciela. Jakie wynagrodzenie należy się za pozostawanie nauczyciela w gotowości do przeprowadzenia zajęć?
Związek Nauczycielstwa Polskiego pod koniec 2017 roku przeprowadził ankietę w 13 województwach. Wyniki badania wskazują, że w co drugiej szkole podstawowej i w większości szkół ponadgimnazjalnych zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizuje się niezgodnie z prawem.
Począwszy od 1 września 2017 r. pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w szkole. Porządkujemy i przypominamy najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku roku szkolnego.
Trwają pracę nad gruntowną nowelizacją Karty Nauczyciela. Jedną ze zmian ma być ustalenie stałego pensum pedagogów, psychologów, logopedów i innych specjalistów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.