Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkole jest sprawowana nad uczniami do ukończenia 19 roku życia. W przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. O ile jednak okres sprawowania tej opieki nad osobami z niepełnosprawnością może zostać wydłużony, o tyle – jak każdy pełnoletni uczeń mogą oni wyrazić sprzeciw wobec sprawowania tej opieki. W artykule omówiono zagadnienia dotyczące opieki zdrowotnej nad pełnoletnim uczniem z niepełnosprawnością intelektualną. W przykładach wskazano na postępowanie w sytuacji, gdy uczeń ten dodatkowo choruje przewlekle – na cukrzycę.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Profilaktyczna opieka zdrowotna oraz opieka stomatologiczna nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów. Rodzice na pierwszym zebraniu rodziców oraz pełnoletni uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą w roku szkolnym uzyskują informację o zakresie opieki zdrowotnej oraz o prawie do wyrażenia sprzeciwu. Sprzeciw należy złożyć w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Pobierz wzór sprzeciwu na objęcia ucznia opieką profilaktyczną w szkole.
Pobierz wzór zgody na objęcie ucznia profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole. Zgodnie z przepisami objęcie ucznia opieką zdrowotną oraz opieką stomatologiczną nad uczniami w szkole jest dobrowolna i jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów.
Sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnością, wymaga pisemnej zgody rodziców albo pełnoletnich uczniów. Zgodę wyraża się przed objęciem ucznia opieką. Pobierz wzór zgody na sprawowanie w szkole opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnością.
Rodzice tzw. trudnych dzieci, często w komunikacji z przedszkolem lub szkołą wyjaśniają, że dzieci są poddawane terapii farmakologicznej. Przyjmowane leki wpływają na ich zachowanie w różny sposób. Nierzadko nauczyciele proszą więc o dostarczenie do placówki dokumentu od lekarza, w którym przedstawiona będzie diagnoza i podjęte sposoby leczenia. Czy takie postępowanie jest prawidłowa? Sprawdź, czy przedszkole lub szkoła może żądać zaświadczenia lekarskiego od rodziców agresywnego dziecka.
Przeczytaj również:
Nauczyciele nie mają obowiązku podawania leków uczniom. Może odbywać się to wyłącznie za ich pisemną zgodą. Nauczyciel, który zdecyduje się podawać dziecku określony lek powinien pamiętać, by zawrzeć z rodzicami umowę, w której zostaną określone nie tylko obowiązki, ale także zalecenia lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem.
Od 12 września 2019 r. obowiązuje nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. O ile nie budzi wątpliwości, że jej regulacje mają zastosowanie do szkół publicznych, o tyle wątpliwości pojawiają się w przypadku szkół niepublicznych. Czy w tych placówkach również należy utworzyć gabinet profilaktyki zdrowotnej i zapewnić opiekę, o której mowa w ustawie?
12 września 2019 r. weszła w życie nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniów. Wprowadziła ona nowe rozwiązania prawne w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej w szkołach. Nowe przepisy mają istotne znaczenie dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego, a w szczególności – dla uczniów
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.