Zgodnie z ramowym plan nauczania dla szkoły podstawowej począwszy od klasy VII uczniowie uczą się dwóch języków obcych nowożytnych. Co ważne – należy zapewnić im kontynuację tego samego języka obcego nowożytnego jako pierwszego na wszystkich etapach edukacyjnych. A co w przypadku, gdy uczeń chce zmienić język obcy, a jego rodzice składają do dyrektora wniosek w tej sprawie?
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W przepisach nie wskazano jednak wieku dziecka, po osiągnięciu którego takie zajęcia stają się obowiązkowe. Sprawdź od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?
Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może być zwolniony z obowiązku uczenia się drugiego języka obcego nowożytnego. W takim przypadku powinien uczęszczać na zajęcia z techniki. Zdarza się jednak, że zarówno uczeń, jak i jego rodzice nie są zadowoleni z tego rozwiązania. Sprawdź, czy technikę można w tej sytuacji zastąpić innymi zajęciami.
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących wprost, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat lekcji z języka obcego. W praktyce nauczyciele stosują różne rozwiązania, ale najczęściej zapisują temat w języku, którego nauczają. Czy takie działanie jest właściwe? Sprawdź, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat zajęć z nauczania języka obcego
Zwalnianie z nauki drugiego języka obcego przez dyrektora szkoły odbywa się na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. Pobierz decyzję dyrektora w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.