Kompetencje dotyczące nadzoru sprawowanego przez organ prowadzący zostały określone w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Co do zasady organ prowadzący sprawuje nadzór w odniesieniu do spraw finansowych i administracyjnych. Nierzadko jednak inspektorzy zwracają się o udostępnienie dokumentacji przebiegu nauczania, a najczęściej dotyczy to dzienników innych zajęć prowadzonych przez nauczycieli specjalistów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nakładają obowiązek wpisywania do dzienników innych zajęć oceny postępów i wniosków dotyczących dalszej pracy z uczniem. Brak jednak wskazań, jak często należy to robić. Szczegółowe zasady powinny być określone w statucie szkoły, warto jednak zastanowić się, jaka częstotliwość będzie optymalna.
Szkoła prowadzi dzienniki innych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością m.in. dokumentowania zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dziennik może być prowadzony w formie elektronicznej.
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, a ich realizacja jest dokumentowana w dzienniku. Jednocześnie jednak zajęcia te nie są oceniane i nie dokonuje się wpisu tych zajęć w arkuszu ocen oraz na świadectwie. Wobec tego – co należy wpisać na koniec roku w dzienniku w rubryce „ocena”?
Przepisy nie regulują bezpośrednio, jak prowadzić dokumentację dotyczącą zajęć opiekuńczych w sytuacji strajku nauczycieli. Strajk powoduje zaprzestanie realizacji zajęć edukacyjnych w określonym czasie, do odwołania. Jednak w dzienniku lekcyjnym ta nadzwyczajna sytuacja powinna być odnotowana we wszystkich dniach objętych strajkiem.
Obowiązki terapeuty pedagogicznego i zakres dokumentacji wynikają z przepisów, ale mogą również być wynikiem ustaleń podjętych w szkole w zakresie szczegółowych rozwiązań, które nie są jednoznacznie określone w przepisach. Sprawdzamy również, jakie dokumenty musi prowadzić terapeuta pedagogiczny w świetle najnowszych przepisów.
Z uwagi na odrębną ścieżkę kształcenia dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym zakłada się dodatkowy dziennik, w którym dokumentowane są zajęcia edukacyjne i tematy poszczególnych zajęć. Sprawdzamy, jak prawidłowo dokumentować nauczanie ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w ramach edukacji włączającej.
Objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną zwykle wiąże się z uzyskaniem informacji o jego stanie zdrowia i innych problemach. Informacji tych nie zamieszcza się w tradycyjnym dzienniku lekcyjnym, także dlatego, że nie ma w nim miejsca na wpisywanie takich danych. A co w przypadku dzienników elektronicznych, których budowa umożliwia gromadzenie większych zasobów informacji?
Dowiedz się, jaką dokumentację powinien zgromadzić dyrektor w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
Nauczanie indywidualne z założenia jest formą okresowej zmiany formy nauczania (w okresie nie krótszym niż 30 dni). Uczeń może po okresie nauczania indywidualnego wrócić do zajęć z klasą, gdzie będzie kontynuowane dokumentowanie bieżących i semestralnych/klasyfikacyjnych ocen oraz odnotowywana jego obecność na zajęciach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.