Marek Michalak apeluje do Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego o objęcie dzieci w wychowaniu przedszkolnym opieką zdrowotną sprawowaną przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania.
Artykuł wskazuje przykładowe działania wspierające uczniów chorych na padaczkę na terenie szkoły. W tej części znajdziesz wskazówki dotyczące sposobów organizacji zajęć i przestrzeni edukacyjnej.
Sprawdź, jakie działania wspierające powinna podjąć szkoła w odniesieniu do uczniów chorujących na padaczkę. Poznaj kilka podpowiedzi dotyczących działań nauczycieli i specjalistów.
Padaczka często powoduje obawy nauczycieli związane w szczególności z umiejętnością poradzenia sobie w sytuacji napadu, ale też i obawy rodziców związane z uczęszczaniem dziecka do przedszkola czy szkoły. Dlatego tak ważna jest współpraca specjalistów, nauczycieli z rodzicami dziecka i odwrotnie, w celu wspierania go szczególnie w rozwijaniu umiejętności społecznych, w tym radzeniu sobie z trudnościami związanymi z własną chorobą.
Pełne włączenie dziecka chorego w ogólnodostępny system edukacji, z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości, wymaga zarówno od nauczycieli, jak i rodziców uważności, starań, współpracy i gotowości do zmian.
W trakcie intensywnej chemioterapii jest każdego roku około 2000 dzieci, a około 6000 wymaga monitorowania po leczeniu. Rodziny tych dzieci powinny znaleźć pomoc i wsparcie, zaś jednym z miejsc, gdzie mogą szukać pomocy, jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.