Celem pracy z zestawem kart pracy jest rozwijanie wśród młodzieży kompetencji związanych z bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z internetu. Materiały zostały zaprojektowane tak, aby wspierać nauczycieli w edukowaniu uczniów w zakresie ochrony danych osobowych, zarządzania prywatnością oraz rozpoznawania zagrożeń w sieci. Każde zadanie zachęca uczniów do refleksji nad własnymi nawykami online i kształtuje umiejętności krytycznego myślenia. Praca materiałami pozwala na praktyczne utrwalenie wiedzy oraz wdrożenie konkretnych działań, które pomogą uczniom unikać zagrożeń w cyfrowym świecie.
Współczesny uczeń szkoły podstawowej coraz częściej korzysta z internetu, gier online i mediów społecznościowych. Sieć daje wiele możliwości, ale jednocześnie stawia przed dziećmi wyzwania związane z ochroną danych osobowych i prywatności. Brak świadomości, czym są dane osobowe, w jakich sytuacjach mogą być zagrożone oraz jak je chronić, naraża młodych internautów na niebezpieczeństwa. Scenariusz zajęć „Ochrona prywatności w sieci – jak dbać o swoje dane osobowe?” został przygotowane w oparciu o metodę odwróconej lekcji, dzięki której uczniowie najpierw samodzielnie zapoznają się z podstawowymi informacjami online, a następnie podczas lekcji w szkole, pod opieką nauczyciela, wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce. Takie podejście wzmacnia odpowiedzialność ucznia za własny proces uczenia się, rozwija umiejętności współpracy oraz krytycznego myślenia. Scenariusz może być wykorzystany przez wychowawcę w klasie IV szkoły podstawowej jako narzędzie wspierające edukację w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa, ochrony danych i kształtowania odpowiedzialnych postaw w sieci.
Scam i phishing to jedne z najczęstszych zagrożeń, z którymi spotykają się użytkownicy internetu, w tym także uczniowie. Aby skutecznie chronić młodzież przed oszustwami w sieci, warto przeprowadzić zajęcia na temat rozpoznawania scamów i phishingu. Opracowane karty pracy pozwalają uczniom praktycznie przećwiczyć analizowanie fałszywych e-maili, poznawać charakterystyczne cechy fałszywych wiadomości oraz rozpoznawać zagrożenia związane z podawaniem danych osobowych. Materiały stanowią doskonałe narzędzie do kształtowania postaw bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz rozwijania umiejętności krytycznego myślenia.
Wciąż można wypełnić formularz zgłoszeniowy i wziąć wirtualny udział w 16. Międzynarodowej Konferencji “Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Konferencja trwa w dniach 27-30 września 2022 r.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest od 2004 roku obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji oraz do zgłaszania inicjatyw lokalnych na rzecz bezpieczeństwa w sieci.
Już za kilka dni rozpocznie się 15 edycja Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. To największe w Polsce wydarzenie dotyczące kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online.
Ustanowiony przez Komisję Europejską w ramach programu „Safer Internet” jest dobrą okazją na przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W Polsce obchodzony od 2004 roku.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016–2020 aż 43% młodych Polaków w wieku 11–18 lat ma kontakt z pornografią, w tym 18% co najmniej raz w tygodniu.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz firma G DATA Polska stworzyli listę 10 nawyków bezpiecznego internauty. Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.