Opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa z 9 czerwca 2022 r. ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich przewiduje nowy katalog uprawnień dla dyrektora szkoły. Będzie on mógł podejmować wobec nieletnich oddziaływania wychowawcze bez zawiadamiania organów o demoralizacji lub popełnieniu czynu karalnego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ustawa dotyczy kompleksowego uregulowania problematyki nieletnich, których zachowanie wymaga interwencji organów państwowych, m.in.
Nowe przepisy zawierają również rozwiązania rozszerzające katalog uprawnień dyrektora szkoły w zakresie stosowania wobec nieletnich uczniów odpowiednich od oddziaływań wychowawczych.
Zgodnie z art. 4 nowej ustawy, każdy kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, ma obowiązek przeciwdziałać temu, a przede wszystkim – zawiadomić o tym rodziców lub opiekunów nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ. Ponadto, każdy kto dowie się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu karalnego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.
W ustawie wskazano jednak, że w sytuacji, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci:
Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłączy zastosowania kary określonej w statucie szkoły.
Przepisu tego nie będzie można jednak stosować w przypadku, gdy nieletni dopuści się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Prawo dyrektora do stosowania oddziaływań wychowawczych nie ma więc zastosowania w odniesieniu do nieletnich sprawców najpoważniejszych przestępstw.
Co ważne, jeżeli przedstawiciel ustawowy nieletniego lub nieletni nie wyrazi zgody na propozycję dyrektora szkoły – dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia sądu rodzinnego o demoralizacji lub o czynie karalnym.
W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, jak należ rozumieć poszczególne rodzaje środków oddziaływań wychowawczych, które może zastosować dyrektor szkoły.
Pouczenie |
polega na wskazaniu nieletniemu niezgodności jego zachowania z obowiązującymi przepisami, w tym również ze statutem szkoły, ze wskazaniem tych przepisów. |
Ostrzeżenie |
Polega na wskazaniu nieprawidłowego zachowania oraz zawiera wskazanie, że w przypadku ponownego niepożądanego zachowania zostaną podjęte dalej idące środki, z zawiadomieniem sądu rodzinnego o potrzebie |
Przeproszenie pokrzywdzonego |
Ma zastosowanie, gdy w wyniku zachowania nieletniego jakaś osoba (uczeń, nauczyciel, inny pracownik szkoły) został pokrzywdzony. |
Przywrócenie stanu poprzedniego |
Ma zastosowanie, gdy zachowanie nieletniego polega np. na śmieceniu, przestawianiu ławek i innych sprzętów szkolnych, pisaniu na ścianach szkoły dyrektor może nakazać uprzątnięcie śmieci, ustawienie sprzętów we właściwym porządku czy usunięcie napisu ze ściany. |
Wykonanie określonych prac porządkowych na rzecz szkoły |
katalog prac porządkowych na terenie szkoły określi dyrektor. |
Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zastępuje obowiązującą dotąd ustawę z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Opracowanie: Marta Wysocka