W nocy z 29 na 30 listopada 2022 r. Senat odrzucił nowelizację ustawy prawo oświatowe. Zwracamy jednak uwagę, że nie oznacza to, iż Lex Czarnek 2.0. nie wejdzie w życie. Teraz uchwała Senatu trafi do Sejmu i będzie głosowana przez posłów. Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe ma więc jeszcze duże szanse na wejście w życie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany w pięciu ustawach, chodzi o:
Nowelizacja przepisów prawa oświatowego przewiduje m.in. korekty (doprecyzowania) przepisów dotyczących awansu zawodowego i realizacji godzin dostępności przez nauczycieli. To zmiany w przepisach obowiązujących od 1 września 2022 r., które w praktyce okazały się niewystarczająco precyzyjne. Większość proponowanych nowości ukierunkowana jest jednak na wzmocnienie roli kuratora oświaty (m.in. w odniesieniu do zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach, powierzania i odwoływania ze stanowiska dyrektora szkoły lub placówki itp.). Zaplanowano też poważne i duże zmiany w edukacji domowej. Wszystkie te kwestie wywołują wiele kontrowersji, a głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Prawo Obywatelskich, który zwrócił się do Senatu o odrzucenie ustawy.
Warto przypomnieć, że odrzucenie ustawy przez Senat nie oznacza zakończenia postępowania ustawodawczego. Uchwałą Senatu trafi teraz do Sejmu. W sytuacji, gdy Senat proponuje poprawki lub odrzuca ustawę, to uchwała w tej sprawie trafia do Sejmu. Posłowie głosują, czy uchwałę Senatu przyjąć, czy odrzucić. Jeżeli uchwała o odrzuceniu ustawy zostanie przyjęta – nowelizacja przepisów nie wejdzie w życie, ustawa jest odrzucona, a postępowanie ustawodawcze zakończone bez wprowadzenia zmian do stanu prawnego. Jeżeli jednak posłowie odrzucą uchwałę Senatu – ustawa zostanie przyjęta i skierowana do podpisu Prezydenta.
Samo skierowanie ustawy do podpisu Prezydenta nie jest jeszcze równoznaczne ze zmianą stanu prawnego. Kiedy ustawa trafi do Prezydenta, może on:
Więcej informacji na temat zmian, które może wprowadzić o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw znajdziesz w artykułach: