Czy będzie zdalne nauczanie po Bożym Narodzeniu? MEiN o nauce zdalnej w razie problemów z ogrzewaniem

Dodano: 28 listopada 2022
Czy będzie zdalne nauczanie po Bożym Narodzeniu? MEiN o nauce zdalnej w razie problemów z ogrzewaniem

W mediach oraz wśród rodziców i uczniów coraz częściej pada pytanie, czy po przerwie świątecznej uczniowie wrócą do szkół? Okazuje się bowiem, że niektóre szkoły planują wprowadzenie nauczania zdalnego w kresie od Nowego Roku do rozpoczęcia ferii zimowych/ Dlaczego? Zdalne nauczanie przyniosłoby oszczędności wynikające z ograniczenia ogrzewania. Głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy po Bożym Narodzeniu będzie wprowadzona nauka zdalna?
  • Czy dyrektorzy mogą wprowadzić zdalne nauczanie, aby oszczędzać na ogrzewaniu?
  • Czy MEiN będzie interweniować w razie przechodzenia szkół na zdalne nauczanie z powodu rosnących kosztów ogrzewania?

Dyrektor może wprowadzić naukę zdalną, jeżeli szkoły nie można ogrzać

Na wstępie należy zauważyć, że przejście na zdalne nauczanie jest możliwe w razie wystąpienia na danym teranie zagrożenia dla bezpieczeństwa, zdrowia lub życia. O ile dotąd takim zagrożeniem była pandemia, tak teraz istnieje możliwość prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przypadku każdego zawieszenia zajęć w szkole. Kiedy zajęcia mogą zostać zawieszone? Przepisy wskazują, że to możliwe w razie:

  1. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  2. temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  3. zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  4. nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone wyżej.  

W przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki organizuje dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Lekcje zdalne te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć (art. 125a ust. 1 i ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Czy powyższe oznacza, że dyrektor samodzielnie podejmuje decyzję o przejściu na zdalne nauczanie? Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia MEN z 31 grudnia 2022 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie tej temperatury, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący.

Czy będzie zdalne nauczanie po Bożym Narodzeniu?

W świetle prawa, jeżeli po Bożym Narodzeniu temperatura w przedszkolach, szkołach i placówkach spadnie poniżej 18 stopni i nie będzie możliwości jej podniesienia – dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia. Jeżeli warunki nie poprawią się w ciągu dwóch dni od zawieszenia – wprowadzone zostanie nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (lekcje online).

Takie rozwiązanie nie może być jednak zaplanowane. To oznacza, że obecnie nie można jednoznacznie stwierdzić, że po świętach w szkołach będzie odbywało się zdalne nauczanie.

MEiN uważa, że jeżeli nauka zdalna wróci, to nie z powodu kosztów ogrzewania w 2023 r.

Na takim stanowisku stoi także Minister Edukacji i Nauki. W odpowiedzi na interpelację wskazano bowiem, że: Ministerstwo Edukacji i Nauki nie widzi przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału.

W swoim piśmie sekretarz stanu Dariusz Piontkowski zwrócił również uwagę, że Ministerstwo Edukacji i Nauki dostrzega skutki rosnących cen energii dla odbiorców końcowych, w tym dla szkół i placówek oświatowych. Zauważa, że w celu łagodzenia tych skutków pierwsze działania osłonowe zostały podjęte już na początku bieżącego roku. Dzięki ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola i domy dziecka będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Przeczytaj również:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy