Co z gimnazjalistami, którzy nie otrzymali promocji?

Dodano: 5 lipca 2017
Uczniowie gimnazjum

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o informacje w sprawie uczniów klas pierwszych gimnazjów, którzy nie otrzymali promocji i od nowego roku szkolnego będą kontynuowali naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej.

W opinii Rzecznika Praw Dziecka uczniowie ci będą wymagać szczególnej troski i zainteresowania ze strony kadry pedagogicznej.

Niepokój Rzecznika budzi fakt, że wspomniana grupa uczniów będzie objęta podstawą programową kształcenia i wychowania dostosowaną do nowego, zreformowanego systemu edukacji, różniącą się od tej, którą uczniowie ci realizowali dotychczas. Oznacza to, że będą dysponowali innym zasobem wiedzy niż koledzy, z którymi będą się uczyć w nowym roku szkolnym.

– Cofnięcie ich do wcześniejszego etapu kształcenia może wiązać się z powstaniem u nich poczucia krzywdy, spowodowanej degradacją w ich ścieżce edukacyjnej oraz odebraniem możliwości kontynuacji nauki w wybranej szkole. Zjawisko to może skutkować zmniejszeniem poziomu zaufania młodych ludzi do systemu edukacji oraz organów i instytucji RP – uważa Marek Michalak

Problem do Biura Rzecznika zgłaszają dorośli i dzieci poprzez linię Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Źródło:

Więcej informacji na stronie Rzecznika Praw Dziecka: www.brpd.gov.pl

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel