Posiadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nie daje gwarancji zatrudnienia przez mianowanie. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnienie przez mianowanie jest możliwe tylko w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach - prawo oświatowe nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy dotyczące minimalnej wymaganej liczby nauczycieli specjalistów obowiązują zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Kontrolę spełnienia wymagań przeprowadza organ nadzoru pedagogicznego, czyli kuratorium oświaty. Trzeba pamiętać, że niedopełnienie obowiązku i niespełnienie standardu może doprowadzić do poważnych skutków. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje niespełnienia wymagań dotyczących zatrudnienia specjalistów w szkole publicznej i niepublicznej.
Od 1 września 2024 r. będą obowiązywały nowe wytyczne dotyczące minimalnej liczby specjalistów, których trzeba zatrudniać w przedszkolach i szkołach. Sprawdź, których nauczycieli dotyczą przepisy i ile etatów specjalistów trzeba zagwarantować w szkołach od roku szkolnego 2024/2025.
Obowiązujące od 1 września 2022 r. wymagania dotyczące obowiązku zatrudnienia nauczycieli specjalistów sprawiły, że w niektórych szkołach konieczne było zatrudnienie dodatkowej kadry. Liczba uczniów w szkole nie jest jednak stała. Często w trakcie roku szkolnego dyrektor szkoły wyraża zgodę na przyjęcie nowych uczniów. Czy zwiększenie liczby uczniów w szkole pociąga za sobą obowiązek zatrudnienia dodatkowych specjalistów?
Standardy dotyczące zatrudnienia nauczycieli specjalistów dotyczą tylko wskazanych w ustawie typów szkół. Obowiązek zatrudnienia tych nauczycieli nie dotyczy m.in. szkół policealnych, w których niezależnie od liczby słuchaczy, nie trzeba zatrudniać pedagoga specjalnego czy psychologa.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Obowiązek zatrudnienia specjalistów w liczbie określonej w ustawie budzi wiele wątpliwości. Tymczasem nowe wymogi muszą być spełniane już od 1 września 2022 r. Ilu specjalistów zatrudnić? Czy w każdym przedszkolu i szkole trzeba zatrudnić psychologa i pedagoga specjalnego? Które etaty wliczać do limitów? Czy zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych również podlega wytycznym? W artykule odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące wdrożenia nowego standardu zatrudniania nauczycieli specjalistów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.