Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela tzw. wspomagającego powinno wynikać z potrzeb ucznia i co do zasady potrzeba dodatkowego zatrudnienia powinna zostać wskazana w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy w szkole lub przedszkolu trzeba zatrudnić nauczyciela wspomagającego dla dziecka z zespołem Downa.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapewnienie uczniom z niepełnosprawnością opieki i możliwości pobierania nauki oraz realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia wpisuje się w podstawowe cele systemu oświaty. Za właściwą organizację kształcenia, opieki i wychowania odpowiada dyrektor placówki, który zgodnie z przepisami musi lub może zatrudnić dodatkową kadrę. W artykule wyjaśniono, w których przypadkach istnieje obowiązek, a w którym możliwość zatrudnienia w szkole nauczyciela wspomagającego, specjalisty i pomocy nauczyciela, a także omówiono status prawny i warunki zatrudnienia tych osób.
Udział nauczyciela wspomagającego w zajęciach powinien wynikać z potrzeb ucznia. W przypadku, gdy nie ma takiej potrzeby nauczyciel wspomagający nie musi uczestniczyć w zajęciach z uczniem np. z zespołem Aspergera.
Przyjęcie do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością nie zawsze wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych nauczycieli. Rozstrzygająca w tym zakresie jest treść orzeczenia. Dowiedz się, kiedy na przedszkolu spoczywa obowiązek zatrudnienia wsparcia dla dziecka z orzeczeniem
W szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na konkretne niepełnosprawności, zatrudnia się dodatkowo tzw. nauczycieli wspomagających, specjalistów lub pomoc, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. A co, jeżeli w orzeczeniu nie ma żadnej informacji na temat zatrudnienia dodatkowej osoby? Czy mimo to należy zatrudnić ją w szkole? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, komu przysługuje nauczyciel wspomagający i czym można go zastąpić. Udzielone wskazówki odnoszą się do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (szkoła branżowa, liceum, technikum).
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.